חדשות

האם השמש יכולה לספק הגנה מפני סוכרת? (Menopause)

04/02/2019

 

ממצאי מחקר חדש מברזל מעידים על קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D ובין רמות סוכר גבוהות יותר. במאמר שפורסם בכתב העת Menopause מדווחים החוקרים כי הקשר הנ"ל זוהה גם בנשים עם רמות נמוכות מאוד של ויטמין D.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים קשרו בין רמות גבוהות יותר של ויטמין D בדם ובין סיכון מופחת להתפתחות סוכרת מסוג 2, מאחר והוויטמין מלווה באיזון גליקמי טוב יותר. הקשר בין רמות ויטמין D ובין איזון גליקמי טוב יותר נובע ככל הנראה מהשפעה של הוויטמין על הגברת הרגישות לאינסולין ושיפור תפקוד תאי ביתא בלבלב. במחקר הנוכחי הם ביקשו להעריך את הקשר האפשרי בין רמות מספקות של וויטמין D ובין רמות הסוכר בדם.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל 680 נשים, בגילאי 35-75 שנים, אשר השלימו דגימות דם בצום להערכת רמות ויטמין D וסוכר בדם.

 

מהנתונים עלה כי הריכוז הממוצע של סוכר בצום עמד על 105 מ"ג/ד"ל (טווח 26-401 מ"ג/ד"ל). ריכוז וויטמין D בצום היה קטן מ-30 ננוגרם/מ"ל ב-65% מהנשים וקטן מ-20 ננוגרם/מ"ל ב-26% מהן. הממצאים העידו על קשר חיובי בין רמות ויטמין D של מתחת ל-30 ננוגרם/מ"ל ובין רמות סוכר בדם של 100 מ"ג/ד"ל ומעלה (יחס סיכויים של 1.29), כמו גם קשר בין רמות ויטמין D מתחת ל-20 ננוגרם/מ"ל ובין רמות סוכר גבוהות אלו (יחס סיכויים של 1.25).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין ריכוז נמוך של ויטמין D בדם ובין רמות סוכר גבוהות בדם.

 

Menopause 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<