חדשות

מומחי ה-USPSTF אינם תומכים בהשלמת בדיקות סקר לסרטן לבלב (מתוך המלצות ה-USPSTF)

06/02/2019

 

המלצות חדשות מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) קובעות המלצה בדירוג D לבדיקות סקר לסרטן לבלב, שמשמעותה כי במבוגרים שאינם בסיכון גבוה למחלה זו ואינם מדגימים סימנים או תסמינים אופייניים למחלה, המומחים ממליצים כנגד בדיקת הסקר. טיוטת ההמלצות החדשה מהווה עדכון להמלצות משנת 2004 באותו נושא ותואמת להמלצה קודמת יותר.

 

המומחים מציינים כי בדיקות סקר לסרטן לבלב באוכלוסיה הכללית אינן מומלצות ע"י אף אחד מהאיגודים הרפואיים המובילים.

 

למרות שמדובר בממאירות יחסית לא-נפוצה, סרטן לבלב הינו הגורם השלילי לתמותה עקב ממאירות בארצות הברית, עם שיעורי הישרדות כוללים לאחר חמש שנים של 8.5%. ניתוח הינה ההתערבות בעלת הסיכוי הגדול ביותר לשיפור ההישרדות, אך זאת רק בחולים עם מחלה בשלב מוקדם, בהם הגידול נתיח. גם במקרים אלו, חציון ההישרדות במקרים של סרטן לבלב מוקדם, בשלב I, נע סביב 36 חודשים.

 

כיום, מרבית המקרים של סרטן לבלב מאובחנים בשלב מתקדם, כאשר ניתוח אינו צפוי להועיל לחולים, לכן יש עניין גובר בשיטות לאבחנה מוקדמת. עם זאת, צוות המשימה לא זיהה עדויות כי בדיקות סקר לסרטן לבלב מביאות לשיפור התוצאות בחולים.

 

בסקירתם, המומחים לא מצאו כל עדות לדיוק של בדיקות סקר המבוססות על בדיקות הדמיה, כולל בדיקות CT, MRI, או Endoscopic Ultrasound, לסרטן לבלב. אין מחקרים זמינים שדיווחו על רגישות או סגוליות בדיקות CT, MRI או EUS כבדיקות סקר למחלה זו.

 

צוות המשימה גם לא זיהה עדות לכך שבדיקות סקר לסרטן לבלב או טיפול בממאירות לבלב שזוהתה בעקבות בדיקות סקר הובילו לשיפור התוצאות, כולל תחלואה או תמותה ספציפית למחלה, או תמותה מכל-סיבה.

 

המומחים כותבים כי לאור ההיארעות הנמוכה של סרטן לבלב באוכלוסיה הכללית, הדיוק הלא-ברור של בדיקות סקר והפרוגנוזה הגרועה של חולים עם סרטן לבלב, גם כאשר ניתן טיפול בשלב מוקדם, הם לא מצאו עדויות מספקות בכדי לתמוך בבדיקות סקר לסרטן לבלב במבוגרים ללא-תסמינים.

 

מתוך המלצות ה-USPSTF

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני