חדשות

תהליכים דלקתיים בגיל צעיר מלווים בירידה חדה יותר בזיכרון בגיל מבוגר (Neurology)

16/02/2019

 

תהליכי דלקת סיסטמית בגיל העמידה מלווים בירידה חדה יותר בתפקוד הקוגניטיבי בגיל מבוגר, כך עולה מנתונים ממחקר ARIC, אשר פורסמו בכתב העת Neurology.  החוקרים כותבים כי במבוגרים עם מדדי דלקת או רמות CRP (C-Reactive Protein) גבוהות בגיל העמידה תועדה ירידה חדה יותר בתפקוד הקוגניטיבי, בפרט בתפקוד הזיכרון, לאורך תקופה של עשרים שנים.

 

החוקרים יצרו מדד דלקת שכלל ארבעה סמנים בדם, אשר נמדדו בביקור הראשון (פיברינוגן, ספירת תאי דם לבנים, Von Willebrand Factor ופקטור VIII) הם מדדו את רמות CRP בביקור השני. התפקוד הקוגניטיבי נבחן במהלך שלושה ביקורים, לאורך עשרים שנים, כולל מדדים להערכת זיכרון, תפקוד ניהולי ויכולת שפתית.

 

מדגם המחקר כלל 12,336 משתתפים (גיל ממוצע של 56.8 שנים בתחילת המחקר). לאחר תקנון למשתנים דמוגרפיים, גורמי סיכון למחלות כלי דם ומחלות רקע, כל עליה של סטיית תקן אחת במדד הדלקתי בגיל העמידה לוותה בירידה נוספת של 0.035 סטיות תקן במדד התפקוד הקוגניטיבי. החוקרים זיהו קשר דומה בין כל עליה של סטיית תקן אחת ברמות CRP בגיל העמידה ובין הידרדרות קוגניטיבית נוספת לאורך עשרים שנים (ירידה של 0.038- סטיות תקן). בקרב משתתפים עם תוצא דלקת משולב בגיל העמידה ברבעון העליון נרשמה ירידה חדה יותר ב-7.8% בהידרדרות הקוגניטיבית, בהשוואה למשתתפים ברבעון התחתון; רמות CRP ברבעון העליון נקשרו עם ירידה חדה יותר ב-11.6% בירידה הקוגניטיבית.

 

מהערכת מרכיבים פרטניים בתפקוד הקוגניטיבי עלה כי סמני דלקת בגיל העמידה נקשרו באופן העקבי ביותר עם הידרדרות בתפקוד הזיכרון.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות האפשרית של דלקת סיסטמית כגורם המניע הידרדרות קוגניטיבית בגיל מבוגר.

 

Neurology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<