חדשות

ההשפעה של מינוציקלין לטיפול באקנה על המיקרוביום של העור (JAMA Dermatol)

17/02/2019

 

טיפול אנטיביוטי לאקנה מלווה בשינויים בהרכב המיקרוביום של העור, כאשר חלק מהשינויים הללו נותרים לאורך זמן, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Dermatology.

 

במסגרת מחקר הפיילוט גייסו החוקרים ארבע נשים ממרילנד, כולל שתי נשים לבנות, אישה אחת ממוצא אסייאתי-אמריקאי ואחת ממוצא אפריקאי-אמריקאי. הן התייצגו עם אקנה של הפנים ושללו חשיפה לאחרונה לטיפול מקומי או סיסטמי לאקנה, דוגמת רטינואידים או טיפול אנטיביוטי.

 

הנשים קיבלו טיפול במינוציקלין פומי, במינון 100 מ"ג, אשר ניתן פעמיים ביום למשך ארבעה שבועות. החוקרים השלימו דגימות מהעור באזור המצח, לחי וסנטר לריצוף 16S Ribosomal RNA gene בתחילת המחקר, 4 שבועות לאחר התחלת הטיפול האנטיביוטי ולאחר מכן שבוע ושמונה שבועות לאחר תום הטיפול.  עוד נבחן המיקרוביום של העור להערכת הרכב החיידקים.

 

מהנתונים עולה כי טיפול אנטיביוטי לווה בירידה של פי 1.4 ברמות Cutibacterium acnes (הבדל של 10.3%-), עם התאוששות לאחר הפסקת הטיפול. דפוסים ייחודים של שינוי זוהו במספר זני חיידקים, כולל עליה זמנית של פי 5.6 בשכיחות היחסית של זני Pseudomonas (הבדל של 2.2%) מיד לאחר הטיפול האנטיביוטי, כמו גם עליה קבועה של פי 1.7 בשכיחות היחסית של זני Streptococcus (הבדל של 5.4%) וירידה של פי 4ץ7 בשכיחות היחסית של זני Lactobacillus (הבדל של 0.8%-) שמונה

 שבועות לאחר הפסקת הטיפול האנטיביוטי. באופן כללי, מתן הטיפול האנטיביוטי לווה בירידה ראשונית במגוון החיידקים, עם התאוששות לאחר מכן.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי טיפול אנטיביוטי סיסטמי לאקנה לווה בשינויים בהרכב ומגוון המיקרוביום העורי, עם שיעורי התאוששות שונים בין המטופלות השונות. הבנת הקשר בין השינויים בהרכב החיידקים וטיפול סיסטמי עשוי לסייע לרופאים בטיפול במצבים אלו.

 

JAMA Dermatol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני