חדשות

איזון לחץ דם או פרופיל השומנים אינם משפיעים על התפקוד הקוגניטיבי (Neurology)

03/03/2019

 

מתוצאות מחקר HOPE-3, שפורסמו בכתב העת Neurology, עולה כי להפחתת לחץ דם באמצעות Candesartan ו-Hydrochlorothiazide, ו/או איזון רמות כולסטרול בדם עם Rosuvastatin, לא הייתה השפעה על התפקוד הקוגניטיבי בקשישים.  

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם טיפול ארוך-טווח במשלב Candesartan/Hydrochlorothiazide ו/או Rosuvastatin, יכולים להאט התקדמות הידרדרות קוגניטיבית בקשישים בסיכון בינוני למחלות לב וכלי דם.

 

מחקר HOPE-3 (Heart Outcomes Prevention Evaluation) הינו מחקר כפל-סמיות, אקראי, מבוקר-פלסבו, שכלל משתתפים ללא מחלה קרדיווסקולארית ידועה, או צורך בטיפול תרופתי, אשר חולקו באקראי לטיפול ב-Candesartan (16 מ"ג) עם Hydrochlorothiazide (12.5 מ"ג) או פלסבו ולטיפול ב-Rosuvastatin (10 מ"ג) או פלסבו. כל המשתתפים היו בגילאי 70 שנים ומעלה והשלימו את מבחן DSST (Digit Symbol Substitution Test), Modified MoCA (Modified Montreal Cognitive Assessment) ומבחן Trail Making Test Part B בתחילת המחקר ובסופו.

 

בסך הכול, 2,361 משתתפים מ-228 מרכזים ב-21 מדינות השלימו את ההערכות הקוגניטיביות. בהשוואה לקבוצת הפלסבו, הטיפול במשלב Candesartan/Hydrochlorothiazide הפחית את לחץ הדם הסיסטולי בהיקף של 6 מ"מ כספית וטיפול ב-Rosuvastatin הפחית רמות LDL בהיקף של 24.8 מ"ג/ד"ל.

 

המשתתפים היו במעקב לאורך 5.7 שנים ו-1,626 השלימו הערכות בתחילת המחקר ובתום המחקר. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 74 שנים; 59% היו נשים; 45% אובחנו עם יתר לחץ דם ו-24% השלימו לפחות 12 שנות השכלה.

 

ההבדל הממוצע במדדי DSST עמד על 0.91- עם משלב Candesartan/Hydrochlorothiazide, בהשוואה לקבוצת הפלסבו ועל 0.54- עם טיפול ב-Rosuvastatin, בהשוואה לפלסבו. ההבדל הממוצע במדדי DSST עם הטיפול המשולב, בהשוואה למשלב פלסבו, עמד על 1.43-. 

 

החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים בהערכת מדדים אחרים.

 

לסיכום, טיפול ארוך-טווח להפחתת לחץ דם עם משלב Candesartan ו-Hydrochlorothiazide ו/או Rosuvastatin לא השפיעו משמעותית על ההידרדרות הקוגניטיבית בקשישים.

 

Neurology. Published online February 27, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני