חדשות

מנהל התרופות והמזון האמריקאי מזהיר מפני סיכון לפרכוסים בעקבות שימוש בסיגריות אלקטרוניות (מתוך הודעת ה-FDA)

04/04/2019

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) הודיע כי זיהה סיכון אפשרי לפרכוסים על-רקע שימוש בסיגריות אלקטרוניות, בעיקר בקרב בני נוער ומבוגרים צעירים. בהצהרה שפורסמה מטעם הסוכנות נמסר כי סקירה של הסוכנות זיהתה 35 מקרים של פרכוסים שייתכן ונקשרו עם שימוש בסיגריות אלקטרוניות בין 2010 ועד תחילת 2019.

 

אעפ"י ש-35 מקרים אינו מספר גדול, בהשוואה להיקף הנרחב של אלו המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות, עדיין בסוכנות הביעו חשש מפני המקרים המדווחים הללו. עוד מציינים כי הם בוודאי מודעים לעובדה כי לא כל המקרים הללו מדווחים לסוכנות.

 

מומחי הסוכנות מבהירים כי עדיין לא ידוע אם קיים קשר ישיר בין השימוש בסיגריות אלקטרוניות ובין הסיכון לפרכוסים. הם אינם יודעים לקבוע בוודאות כי השימוש בסיגריות האלקטרוניות הוביל לפרכוסים הללו.

 

עם זאת, העליה שזוהתה לאחרונה בהיקף המקרים הללו חלה על-רקע מחקרים רבים שהדגימו עליה דרמטית בשימוש בסיגריות אלקטרוניות, ממצאים הרומזים לקשר אפשרי. הרעלת ניקוטין הינה גורם ידוע לפרכוסים, ביחד עם סחרחורות, בחילות והקאות ותסמינים אחרים. חלק מהסיגריות האלקטרוניות מכילות ריכוזים הרבה יותר גבוהים של ניקוטין מזה הקיים בסיגריות, ולא קשה לשאוף את האדים כמו את העשן של סיגריות, שני גורמים העשויים להגדיל את הסיכון למינון-יתר.

 

חלק מ-35 המקרים הללו דווח למרכזי בקרת רעלים ואחרים דווחו ישירות למנהל המזון והתרופות האמריקאי.  דיווחים נוספים אודות אירועים אלו עשויים לסייע בקביעת הקשר בין השניים ולזהות גורמי סיכון משותפים והתרומה האפשרית של מאפיינים שונים של הסיגריות האלקטרוניות, דוגמת תכולת הניקוטין או הפורמולה.

 

מתוך הודעת ה-FDA

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני