חדשות

הנקה בלבד מלווה בפרופיל שומנים טוב יותר במתבגרים (Pediatrics)

15/04/2019

 

בקרב תינוקות שניזונו מחלב אם בלבד במהלך שלושת החודשים הראשונים לחייהם ייתכן פרופיל שומנים טוב יותר בגיל ההתבגרות, בהשוואה לאלו שניזונו מפורמולות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש אפריל בכתב העת Pediatrics.

 

החוקרים עקבו אחר 3,261 תינוקות שנולדו בשנת 1997 בהונג-קונג, עד שהגיעו לגיל ממוצע של 17.5 שנים. בסך הכול, כ-7.5% מהתינוקות הללו ניזונו מחלב אם בלבד במהלך שלושת החודשים הראשונים לחייהם; כ-40% ניזונו ממשלב חלב אם ופורמולה ו-52% ניזונו מפורמולה בלבד.

 

עד לגיל ההתבגרות, בהשוואה לילדים שניזונו מפורמולה בינקות, באלו שלא ניזונו מפורמולה תועדו רמות כולסטרול כולל נמוכות יותר, כמו גם רמות נמוכות יותר של חלקיקי LDL.

 

החוקרים כותבים כי רק ב-1% מהנערים במחקר תועדו רמות LDL גבוהות. רמות LDL דומות זוהו במתבגרים שניזונו מפורמולה בלבד כתינוקות ואלו שניזונו ממשלב פורמולה וחלב בם. עם זאת, בתינוקות שניזונו מהנקה בלבד תועד ריכוז נמוך יותר של חלקיקי LDL וכולסטרול כולל, כמו גם ריכוזי טריגליצרידים נמוכים יותר, בהשוואה לאלו שניזונו מפורמולה בלבד.

 

ההבדלים הללו עשויים לנבוע מהבדלים בין אימהות שהניקו את ילדיהן ואלו שלא הניקו את התינוקות. עם זאת, המתבגרים במחקר נולדו בשנת 1997, כאשר הנקה לא הייתה כה נפוצה והיו פחות הבדלים בין אימהות מניקות ולא-מניקות.

 

Pediatrics 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<