חדשות

מומחים ממליצים על התאמת הגישה של רופאים בנושא הפסקת עישון (מתוך כנס ה-American College of Physicians Internal Medicine)

17/04/2019

 

רופאים צריכים לטפל בעישון באופן דומה לטיפול בהתמכרויות כרוניות, עם שינוי התפיסה שלהם בכל הנוגע לעישון לפני שהמטופלים משנים את ההרגלים שלהם, כך טוענים מומחים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Physicians Internal Medicine.

 

במהלך ההרצאה תיארו המציגים מקרה של מטופלת תיאורטית בשנות השישים לחייה, אשר נהגה לעשן במשך כארבעה עשורים והמשיכה לעשן, למרות שסבלה מאפיזמה ויתר לחץ דם והייתה תלויה בחמצן.  השקעת זמן בכל מפגש רפואי לדון ולעודד הפסקת עישון מצד מטופלים דוגמת זו אינה מהווה גישה יעילה.

 

המומחים מסבירים כי חשוב להבין כי מטופלים מעשנים מצויים במאבק יומיומי, מאבק מאוד ביולוגי בין המחשבה הרציונאלית כי עישון עלול להרוג אותם ובין כוח ההישרדות הכוח שאינו מאפשר להם לוותר על הסיגריות. ניסיון לשכנע מטופלים לסיים את ההתמכרות שלהם אינה מהווה גישה מועילה.

 

כאשר עוזרים למטופלים לשלוט בתלות שלהם בטבק, באופן הדומה לשליטה בהתמכרויות לחומרים אחרים, הסיכוי להצלחה עולה בכ-25%. מדובר בתופעות חופפות עם ביטויים שונים רבים, כולל אכילת-יתר, הימורים ודיכאון.

 

בקרב אלו המשתמשים בניקוטין קיים סיכון גבוה פי 16, בהשוואה ללא-מעשנים, להשתמש בהרואין וסיכון גבוה פי 14 להשתמש בקראק. לא מדובר בממצא אקראי, אלא בתופעה ביולוגית. חשוב גם להפריך את המיתוס כי מטופלים המתחילים לעשן בגיל ההתבגרות ומפסיקים בבגרות וכי המטרה היא להביא להפסקת עישון בשלב מוקדם.

 

סביר יותר כי מטופלים יתחילו ויפסיקו לאורך חייהם ויבלו זמן רב בתחום האפור. המשימה של הרופאים היא לצמצם את משך הזמן בו שוהים בתחום האפור. עישון אינו נוגע לחסר מוטיבציה להפסיק לעשן, אלא מוטיבציה עודפת לא להפסיק לעשן.

 

על-מנת לשנות את השיח, המומחים ממליצים לשאול מטופלים אודות עישון במקום הפסקה. הם מציעים לשאול מטופלים מה גורם להם לעשן, לבקש הסבר מה עובר להם בראש כאשר חושבים לוותר על הסיגריות ולתאר את הנסיבות המובילות לחזרה לעישון.

 

כאשר מטופלים מתחילים לחשוב אודות האינסטינקטים שלהם באופן מודע, הם יכולים להתחיל לפתור את הסוגיות אחת אחרי השניה. הם מעודדים רופאים לשנות את השיח ולבחור במונחים המתאימים, תוך חזרה על תהליכים אלו שוב ושוב. מדובר בבעיה כרונית אשר דורשת עבודה דומה ולאורך זמן ארוך.

 

מתוך כנס ה-American College of Physicians Internal Medicine

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<