חדשות

קנאביס רפואי בטוח ויעיל להקלה על תסמינים נוירולוגיים בקשישים (מתוך כנס ה-AAN)

08/05/2019

 

קנאביס רפואי עשוי להיות בטוח ויעיל בטיפול במגוון רחב של תסמינים כרוניים על-רקע מחלות נוירולוגיות שונות בקשישים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Neurology.

 

החוקרים ביקשו לבחון את היעילות והאירועים החריגים על-רקע שימוש בקנאביס רפואי בקשישים ולצורך כך השלימו סקירה רטרוספקטיבית של חולים בגילאי 75 שנים ומעלה, אשר טופלו במרפאה נוירולוגית אמבולטורית.

 

מדגם המחקר כלל 204 חולים (129 נשים ו-75 גברים), אשר לקחו חלק בתכנית Medical Marijuana Program במדינת ניו-יורק. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 81 שנים. המשתתפים נטלו THC (Tetrahydrocannabinol) ו-CBD (Cannabidiol), המרכיבים העיקריים בקנאביס, ביחסים שונים, למשך תקופה ממוצעת של ארבעה חודשים.

 

מהנתונים עלה כי 69% מהמשתתפים חוו הקלה מסוימת בתסמינים. המצבים הנפוצים ביותר אשר השתפרו כללו כאב (49% מהחולים דיווחו על הטבה בתסמינים), הפרעות שינה (18% דיווחו על הטבה בתסמינים), נוירופתיה (15% דיווחו על שיפור) וחרדה (10% דיווחו על שיפור).

 

בתחילה, 34% מהמשתתפים חוו תופעות לוואי. עם זאת, לאחר תקנון למינון, רק 21% מהמשתתפים דיווחו על תופעות לוואי. תופעות הלוואי הנפוצות כללו ישנוניות (13%), הפרעות שיווי משקל (7%) והפרעות גסטרואינטסטינאליות (7%). שלושה חולים הפסיקו את הטיפול בשל אירועים חריגים.

 

מעניין לציין, הממצאים הצביעו על ירידה בהיקף השימוש באופיואידים ב-32% מהמשתתפים במחקר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מפתיעים ועשויים לסייע במחקרים עתידיים להערכת אפשרות טיפול  במריחואנה רפואית באוכלוסיות דומות של חולים הסובלים ממחלות כרוניות.

 

מתוך כנס ה-AAN

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<