חדשות

סיבולת לב ריאה גבוהה עשויה להפחית את הסיכון לסרטן ריאות ומעי גס (Cancer)

15/05/2019

 

מנתונים חדשים עולה כי רמה גבוהה של סיבולת לב-ריאה עשויה להפחית את הסיכון לסרטן ריאות וסרטן מעי גס ורקטום בחלק מהמטופלים. יתרה מזאת, מהמחקר הענק, שתוצאותיו פורסמו בכתב העת Cancer, עלה עוד כי בקרב משתתפים עם סיבולת לב-ריאה הגבוהה ביותר תועדו שיעורי תמותה נמוכים יותר לאחר אבחנת סרטן ריאות או מעי גס ורקטום.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות 49,143 מבוגרים (גיל חציוני של 54 שנים) שהופנו ע"י הרופא למבחן מאמץ על הליכון, בין השנים 1991-2009.

 

סיבולת לב ריאה סווגה לפי מדדי MET (Metabolic Equivalents of Task) באופן הבא: פחות מ-6, 6-9, 10-11 ו-12 ומעלה. סיבולת לב ריאה הממוצעת הגבוהה ביותר עמדה על 9.7 מדדי MET בגברים ועל 8.1 מדדי MET בנשים.

 

במהלך חציון מעקב של 7.7 שנים, בקרב משתתפים עם מדדי MET הגבוהים ביותר (12 ומעלה), תועדה ירידה של 77% בסיכון להיארעות סרטן ריאות (יחס סיכון של 0.23, p<0.01), בהשוואה לאלו עם סיבולת לב-ריאה נמוכה יותר. בקרב משתתפים עם מדדי MET הגבוהים ביותר תועדה עוד ירידה של 61% בסיכון לסרטן מעי גס ורקטום (יחס סיכון של 0.39, p<0.01).

 

גם בחולי סרטן תועד תועלת לסיבולת לב-ריאה גבוהה יותר. החוקרים מדווחים כי סיבולת לב-ריאה גבוהה הפחיתה באופן דרמטי את הסיכון לתמותה לאחר אבחנת סרטן ריאות או סרטן מעי גס ורקטום. מבין 388 חולים עם אבחנה של סרטן ריאות, באלו עם רמות סיבולת לב-ריאה הגבוהות ביותר לפני האבחנה נרשמה ירידה של 44% בסיכון לתמותה מכל-סיבה, בהשוואה לאלו שהיו בכושר נמוך (יחס סיכון של 0.56, p<0.01). חציון הזמן עד לאבחנה עמד על 4.9 שנים.

 

ב-220 מקרים של סרטן מעי גס ורקטום שאובחנו במהלך המעקב, הירידה בסיכון לתמותה הייתה אף גדולה יותר. במשתתפים עם מדדי סיבולת לב-ריאה הגבוהים ביותר לפני האבחנה נרשמה ירידה של 89% בסיכון לתמותה מכל-סיבה, בהשוואה לאלו עם מדדים נמוכים יותר (יחס סיכון של 0.11, p<0.01). חציון הזמן עד לאבחנה עמד על 3.6 שנים.

 

בניתוח לפי תתי-קבוצות לפי גזע ומגדר מרבית התוצאות שיקפו את ממצאי המחקר. עם זאת, החוקרים לא זיהו עדות להפחתת הסיכון לסרטן מעי גס ורקטום בנוכחות כושר גופני בדרגה גבוהה בקרב נשים ו/או בשחורים.  ממצאים אלו עשויים לנבוע מגדלי המדגם הקטנים בתתי קבוצות אלו.

 

גורמים התורמים להשפעה המגנה של כושר גופני מצויים כעת בשלבי בחינה. אלו כוללים תפקוד נשימתי טוב יותר, תפקוד חיסוני טוב יותר וירידה בדלקת סיסטמית.

 

Cancer. Published online May 6, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<