חדשות

הנחיות חדשות מטעם ארגון הבריאות העולמי בנושא דמנציה (מתוך ארגון הבריאות העולמי)

18/05/2019

 

ארגון הבריאות העולמי פרסם הנחיות חדשות המעדיפות שינוי אורחות חיים על-פני מתן תוספים להאטת ההידרדרות הקוגניטיבית ודמנציה. ההנחיות החדשות נועדו לספק בסיס ידע לגופים האחראיים וקובעי המדיניות להפחתת הסיכון לליקוי קוגניטיבי ודמנציה דרך גישה ברמת בריאות הציבור.

 

העלייה בשכיחות דמנציה ומחלת אלצהיימר מטרידה וצפויה להכפיל עצמה כל 20 שנים, עם עליה מ-47 מיליון חולים בשנת 2015 עד 75 מיליון בשנת 2030 ו-131 מיליון בשנת 2050. ההנחיות החדשות הן חלק מתכנית הפעולה העולמית של ארגון הבריאות העולמי כנגד דמנציה בשנים 2017-2025.

 

המומחים ממליצים על פעילות גופנית למבוגרים עם תפקוד קוגניטיבי תקין להפחתת הסיכון להידרדרות קוגניטיבית. הם מציעים להציע התערבויות להפסקת עישון למבוגרים מעשנים, שכן אלו עשויים להפחית את הסיכון להידרדרות קוגניטיבית ודמנציה בנוסף לתועלת רפואית אחרת.

 

דיאטה ים-תיכונית מומלצת למבוגרים עם תפקוד קוגניטיבי תקין וליקוי קוגניטיבי קל להפחתת הסיכון להידרדרות קוגניטיבית ו/או דמנציה. וויטמינים B ו-E, חומצות שומן רב-בלתי-רוויות ותוספי מולטי-וויטמינים אינם מומלצים להפחתת הסיכון להידרדרות קוגניטיבית ו/או דמנציה.

 

יש להציע התערבויות להפחתה או הפסקת צריכת אלכוהול מזיקה במבוגרים עם תפקוד קוגניטיבי תקין או ליקוי קוגניטיבי קל במטרה להפחית את הסיכון להידרדרות קוגניטיבית ו/או דמנציה, בנוסף ליתרונות רפואיים אחרים. אין מספיק עדויות אודות פעילות חברתית והפחתת הסיכון לליקוי קוגניטיבי/דמנציה.

 

המומחים מציינים כי ניתן להציע התערבויות כנגד עודף משקל ו/או השמנת-יתר  להפחתת הסיכון לליקוי קוגניטיבי ו/או דמנציה. יש עדויות באיכות מתונה כי הפחתת משקל דרך שינוי אורחות חיים עשויה לשפר תפקוד קוגניטיבי לפחות בחלק מהתחומים.

 

יש להציע טיפול ביתר לחץ דם למבוגרים עם יתר לחץ דם וסוכרת, בהתאם להנחיות הקיימות של ארגון הבריאות העולמי.

 

אין די עדויות בכדי להמליץ על נוגדי-דיכאון להפחתת הסיכון לליקוי קוגניטיבי ו/או דמנציה. הטיפול בדיכאון באמצעות תרופות או התערבויות פסיכולוגיות מומלץ במבוגרים הסובלים מדיכאון, בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי.

 

מתוך ארגון הבריאות העולמי

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<