חדשות

סיגריות אלקטרוניות ורגילות מובילות לתגובה נשימתית דומה בטווח הקצר (Sci Rep)

18/05/2019

 

התגובה הנשימתית בטווח הקצר בעקבות שימוש בסיגריות אלקטרוניות או סיגריות רגילות היא דומה, כך מדווחים חוקרים מפולין במאמר חדש שפורסם בכתב העת Scientific Reports.

 

החוקרים בחנו את התגובה הנשימתית האקוטית לסיגריות אלקטרוניות בקרב אלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות בלבד או באלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות ובסיגריות רגילות, בהשוואה לאלו שהשתמשו בסיגריות רגילות בלבד ובהשוואה לביקורות. המחקר הינו המשך לסקר שנערך כחלק מפרויקט בינלאומי בשם YoUng People E-Smoking Study.

 

30 משתתפים נכללו בכל קבוצה (גיל ממוצע של 23 שנים, כ-40% היו נשים).

 

החוקרים מדדו את תפקודי הריאות, רוויון חמצן, FeNO (Exhaled Nitric Oxide), ריכוז פחמן חד-חמצני באוויר ננשף וטמפרטורת האוויר הננשף לפני השימוש בסיגריות אלקטרוניות או סיגריות רגילות, כמו גם דקה ושלושים דקות לאחר מכן.

 

מדדי FeNO היו נמוכים יותר בקבוצת המשתתפים שעישנו סיגריות רגילות בלבד (15.4 ppb) ואלו שעישנו סיגריות אלקטרוניות ורגילות (15.0 ppb), בהשוואה לביקורות (19.6 ppb). לאחר החשיפה, בקבוצת המשתתפים שעישנו סיגריות רגילות או סיגריות רגילות ואלקטרוניות תועדה ירידה משמעותית בשיא האוויר הננשף ובזרימה המקסימאלית של האוויר הננשף לאחר 75%, בהשוואה לביקורות.

 

דקה לאחר החשיפה, ממוצע FeNO ירד בקבוצת המשתתפים שעישנו סיגריות רגילות בלבד בהיקף של 2.1 ppb, באלו שעישנו סיגריות אלקטרוניות נרשמה ירידה של 1.5 ppb ובאלו שעישנו סיגריות רגילות ואלקטרוניות נרשמה ירידה של 2.2 ppb. עם זאת, שלושים דקות לאחר החשיפה, מדדי FeNO עלו והגיעו לערכים דומים לתחילת המחקר בקבוצת המשתתפים שעישנו סיגריות רגילות או סיגריות רגילות ואלקטרוניות, אך היו גבוהים יותר ב-1 ppb באלו שעישנו סיגריות אלקטרוניות בלבד.

 

עישון סיגריות רגילות או אלקטרוניות השפיע גם משמעותית על טמפרטורת האוויר הננשף, עם עליה מובהקת סטטיסטית לאחר דקה ושלושים דקות מהחשיפה לסיגריות אלקטרוניות באלו שהשתמשו רק בסיגריות אלו ובאלו שהשתמשו גם בסיגריות רגילות.

 

בסך הכול, מהנתונים עולה כי השימוש בסיגריות אלקטרוניות מלווה בירידה ב-FeNO ומדדי זרימת אוויר, אך בעליה בטמפרטורה בדרכי האוויר. שינויים אלו דומים לאחר חשיפה לסיגריות רגילות.

 

Sci Rep 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני