חדשות

שכיחות גבוהה של החלפת טיפולים תרופתיים לטיפול בחולים עם אסתמה חמורה וקשה לאיזון (מתוך כנס ה-ATS)

27/05/2019

 

רופאים מחליפים לעיתים קרובות תכשירים ביולוגיים לטיפול בחולים עם אסתמה חמורה, בהם הטיפול לא הביא לאיזון המחלה או שהטיפול לא-נסבל ע"י החולים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Thoracic Society.

 

בסקירת מקרים זיהו החוקרים 29 מצבים בהם רופאים הפסיקו טיפול ביולוגי אחד – לרוב Omalizumab (זולאייר) – והחליפו את הטיפול בתרופה אחרת, לרוב אחת בעלת פעילות המכוונת לאינטרלואיקינים.

 

החוקרים מדווחים כי הם מצאו שרופאים חשים יותר ויותר נוח להחליף בין טיפולים ביולוגיים ולנסות 3-6 חודשי טיפול. במידה והם מתחילים במתן Omalizumab ואין תגובה סיסטמית, או לא חלה ירידה בהתלקחויות או שיפור בתפקוד ריאתי, אזי רופאים חשים מאוד בנוח להחליף לתכשיר ביולוגי אחר ממשפחה שונה, בהנחה שעדיין קיים פנוטיפ דלקתי מסוג TH2.

 

בפוסטר שהוצג במהלך הכנס כתבו החוקרים כי 26 חולים אובחנו עם אסתמה חמורה ונטלו Omalizumab לפני שהחליפו לתכשירים אחרים. לשני חולים תחת טיפול מונותרפי ב-Omalizumab הוסיפו טיפול ב-Mepolizumab. חולה אחד ניסה תחילה Omalizumab ולאחר מכן ניסה שלושה תכשירים ביולוגיים – Mepolizumab, Reslizumab ולאחר מכן Benralizumab.

 

לאחר ההחלפות, 20 חולים קיבלו טיפול ב-Mepolizumab, 4 טופלו ב-Benralizumab, שניים נטלו Dupilumab, שניים נטלו Omalizumab וחולה אחד נתן משלב של Reslizumab עם Omalizumab.

 

מהממצאים עלה כי נראה שהחלפות אלו ניתנות לביצוע בצורה בטוחה ויעילה. רופאים אף מנסים כעת לשלב תכשירים ביולוגיים, לרוב Omalizumab עם מעכבי אינטרלואיקינים אחרים. טיפול משולב עשוי לשמש כאפשרות היחידה בחלק מהחולים עם אסתמה לא-מאוזנת.

 

החוקרים הוסיפו כי אחד מיעדי המחקר היה לנסות ולזהות סמנים בתחילת הדרך אשר עשויים לחזות אילו חולים ייהנו מתכשיר ביולוגי כלשהו, אך הם לא הצליחו לזהות רמזים מנבאים במחקר זה.

 

מתוך כנס ה-ATS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<