חדשות

בדיקות גנטיות עשויות לסייע בזיהוי נוגד הדיכאון הטוב ביותר (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASCP)

08/06/2019

 

בדיקות פרמקו-גנומיות עשויות לסייע לרופאים לבחור את נוגד הדיכאון היעיל ביותר למטופליהם עם הפרעת דיכאון מג'ורי. מהנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society of Clinical Psychopharmacology מסבירים החוקרים כי בדיקה גנטית עשויה לסייע בבחירה מדויקת יותר של הטיפול המתאים לחולים.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע אם תוצאות בדיקה גנטית יסייעו בבחירה טובה יותר של טיפול בנוגדי-דיכאון, בהשוואה לטיפול הסטנדרטי. לצורך כך, החוקרים התבססו על בדיקת GeneSight Psychotropic Test וכללו במחקר 1,167 חולים עם הפרעת דיכאון מג'ורי, עם תגובה לא-הולמת בעבר לנוגדי-דיכאון.

 

לאחר שמונה שבועות, ההבדל בשיפור בין קבוצת ההתערבות וקבוצת הטיפול הסטנדרטי לא היה שונה באופן מובהק (27.2% לעומת 24.4%, p=0.107).

 

עם זאת, החוקרים זיהו שיפור מובהק בשיעורי הפוגה ותגובה עם התאמת הטיפול על-בסיס הבדיקה הגנטית, בהשוואה לטיפול הסטנדרטי. שיפור בתגובה תועד ב-26% מהחולים בקבוצת ההתערבות, לעומת 20% מאלו בקבוצת הביקורת (p=0.013). שיעורי הפוגה עמדו על 15% מאלו בקבוצת ההתערבות, לעומת 10% מהחולים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי (p=0.007).

 

החוקרים גם בחנו את התוצאות ב-213 חולים שנטלו תרופות לא-מתאימות, בשל הבדלים גנטיים בין החולים. חולים אלו הוחלפו לטיפול בתרופות מתאימות.  שיעורי ההפוגה, תגובה ושיפור בתסמינים עלו כולם כאשר המשתתפים הללו החלו בטיפול בתרופות מתאימות יותר לפרופיל הגנטי.

 

לאחר שמונה שבועות תועד שיפור גדול ביותר בתסמינים בחולים אלו (33.5% לעומת 21.1%, p=0.002), עם שיעורי תגובה גבוהים יותר (28.5% לעומת 16.7%, p=0.036) ושיעורי הפוגה גבוהים יותר (21.5% לעומת 8.5%, p=0.007), בהשוואה לחולים שהמשיכו בנטילת התרופות הלא מתאימות.

 

מומחים בתחום קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא, שכן הנתונים מעידים כי בדיקות אלו עשויות לסייע בטיוב הטיפול בחולים.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ASCP

 

לידיעה במדסקייפ

 

לתיאום פגישת וידאו בזמן המתאים לך וקבלת מידע נרחב נוסף על בדיקת נוירופרמג'ן עם דנה זיו, מומחית בנושא מטעם חברת כצט - הקליקו כאן

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני