חדשות

תועלת ארוכת טווח לזולטופיי בטיפול בחולים עם סוכרת מסוג 2 שאינם מאוזנים היטב (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ADA)

11/06/2019

 

משלב Insulin Degludec עם Liraglutide (IDegLira או זולטופיי) הוביל לאיזון גליקמי לאורך תקופה ממושכת יותר, בהשוואה לטיפול ב-Insulin Glargine U100 (לנטוס) בחולים עם סוכרת מסוג 2 שאינה מאוזנת היטב תחת טיפול פומי, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Diabetes Association ובמאמר שפורסם בו-זמנית בכתב העת Lancet Diabetes & Endocrinology.

 

המחקר הבינלאומי, רב-מרכזי, בתווית-פתוחה, בשלב 3b כלל חולים בגילאי 18 שנים ומעלה, אשר לא קיבלו טיפול באינסולין, עם ריכוז המוגלובין מסוכרר בטווח 7.0-11%, תחת מינון יציב של טיפול פומי לסוכרת. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול בזולטופיי או לנטוס, אשר ניתנו כתוספת לטיפול קיים. שני הטיפולים ניתנו פעם ביום, בכל שעה ביום, והומלץ לשמור על אותה שעה לאורך תקופת המחקר.

 

תוצא הסיום העיקרי היה מרווח הזמן מההקצאה האקראית עד לצורך בהגברת טיפול (ריכוז המוגלובין מסוכרר של 7.0% ומעלה בשני ביקורים עוקבים, כולל שבוע 26). לאחר שהחולים ענו על קריטריון זה, תרופת המחקר הופסקה באופן קבוע והחולים נותרו להמשך מעקב עד תום המחקר.

 

בתקופה שבין ינואר 2016 ועד אוקטובר 2018 השלימו החוקרים בדיקות סקר של 1,345 חולים, מהם 1,012 (75.2%) ענו על קריטריוני המחקר וחולקו באקראי לטיפול בזולטופיי (506 חולים) או לנטוס (506 חולים). מבין אלו, 484 חולים (96%) שטופלו בזולטופיי ו-481 חולים (95%) שטופלו בלנטוס השלימו את המחקר. מאפייני החולים היו דומים בשתי הקבוצות וייצגו באופן הולם את המאפיינים של חולים המתאימים להגברת אינסולין בזאלי (משך סוכרת ממוצע של 10 שנים; ריכוז המוגלובין מסוכרר של 8.5%, ריכוז סוכר בדם בצום של 180 מ"ג/ד"ל).

 

מהנתונים עולה כי בקרב חולים בקבוצת הטיפול בזולטופיי תועד מרווח זמן ארוך יותר עד להגברת הטיפול, בהשוואה לאלו שטופלו בלנטוס (חציון של מעל שנתיים לעומת חציון של כשנה אחת). שיעור נמוך יותר של חולים בקבוצת הטיפול בזולטופיי נדרשו להגברת הטיפול לאורך 104 שבועות המחקר, בהשוואה לשיעור המטופלים בלנטוס (37% לעומת 66%, בהתאמה).

 

ניתוחי רגישות של התוצא העיקרי עלו בקנה אחד עם הניתוח העיקרי (יחס סיכון של 0.45; רווח בר-סמך 95% של 0.38-0.54, p<0.0001). לא תועדו סוגיות בטיחות או סבילות חדשות ולא זוהו מקרי תמותה על-רקע הטיפול התרופתי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2, שאינם מאוזנים היטב תחת טיפול פומי לסוכרת, בהשוואה לטיפול בלנטוס, מתן זולטופיי הוביל לשיעור נמוך יותר של חולים שנדרשו להגברת הטיפול לסוכרת במהלך 104 שבועות המחקר, עם השפעה ממושכת יותר של הטיפול בזולטופיי.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ADA

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<