חדשות

חסך שינה חד מלווה בעלי ברמות סמני מחלת אלצהיימר בדם (מתוך כנס SLEEP)

12/06/2019

 

חסך שינה חד מוביל לעליה ברמות בדם של חלבוני טאו (Tau), אשר מוכרים כסמנים בדם להערכת הסיכון העתידי למחלת אלצהיימר, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Associated Professional Sleep Societies.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לקבוע אם חסר שינה חד משנה את הרמות היומיות של סמנים בדם אשר נקשרו עם מחלת אלצהיימר. מדגם המחקר כלל 15 גברים, אשר לקחו חלק בשני ניסויים במעבדת שינה בשני מצבים שונים – לילה אחד של שינה רגילה ולילה אחד של חסך שינה.

 

רמות חלבוני טאו ו-NfL (Neurofilament Light Chain) נקבעו בדגימות דם שנלקחו בערב לפני הבדיקה ובבוקר למחרת כל התערבות.

 

החוקרים זיהו עליה ברמות בדם של חלבוני טאו מהערב עד לבוקר לאחר חסך שינה חד, בעוד שרמות החלבון ירדו לאחר לילה של שינה רגילה, כך שבשני המקרים תועד הבדל משמעותי בין הרמות שנמדדו בערב ובבוקר.

 

עם זאת, לא זוהו הבדלים בין שני המצבים בהערכת השינוי מהערב לבוקר ברמות NfL בדם. NfL הינו סמן לנזק לאקסוני עצבים והממצא לפיו רמות NfL לא השתנו בעקבות חסך שינה אקוטי יוצא כנגד נזק כזה ועשוי במקום זאת לנבוע מפעילות עצבית ממושכת לאורך לילה בו הנבדקים לא ישנו.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בכדי לבחון את ההשפעה של שינויים בשעון הביולוגי על הסמנים הללו, אם שינויים אלו נותרים לאורך זמן ארוך וכן להעריך את הקשר עם אורחות חיים אחרים.

 

מתוך כנס SLEEP

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<