חדשות

גברים בסיכון גבוה מנשים לאוסטיאופורוזיס בשלב מוקדם של גיל העמידה (J Am Osteopath Assoc)

13/06/2019

 

למעלה מרבע מהגברים והנשים בגיל העמידה המוקדם סובלים מאוסטיאופניה, המציבה אותם בסיכון להתפתחות אוסטיאופורוזיס, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מארצות הברית, התומכות בהרחבת הזמינות של בדיקות להערכת בריאות העצם.

 

החוקרים השלימו מחקר חתך שכלל גברים ונשים בגילאי 35-50 שנים, אשר השלימו שאלונים להערכת צריכת סידן, שעות פעילות גופנית בכל שבוע וגורמים אחרים שנקשרו עם אוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס. משתתפים ללא היסטוריה של בעיות עצם, אשר לא נטלו תרופות העשויות להשפיע על צפיפות העצם השלימו הערכה של צפיפות העצם בירך ובעמוד השדרה באמצעות בדיקת DEXA (Dual-Energy X-ray Absorptiometry).

 

מדגם המחקר כלל 173 משתתפים, כולל 92 נשים (53%). מבין הגברים, 48% סבלו מעודף משקל ו-23% סבלו מהשמנת-יתר; בקרב נשים, שיעורים אלו עמדו על 28% ו-22%, בהתאמה.

 

מהשאלונים עלה כי 87% מהגברים ו-86% מהנשים צרכו פחות משלוש מנות יומיות של מוצרי חלב, כאשר 68% מהגברים ו-56% מהנשים דיווחו על פעילות גופנית בהיקף של לפחות 20 פעמים בחודש.  החוקרים מציינים כי רמת פעילות גופנית זו אינה אופיינית לאוכלוסיית ארצות הברית, כאשר מנתונים קודמים עלה כי 21% מהמבוגרים ענו על ההמלצות לפעילות גופנית מספקת.

 

מהערכת נתוני צפיפות העצם עלה כי 28% מהגברים ו-26% מהנשים סבלו מאוסטיאופניה בצוואר הירך ו-6% ו-2%, בהתאמה, סבלו מאוסטיאופורוזיס בעמוד השדרה המותני. החוקרים מדווחים על מתאם שלילי בין הרגלי פעילות גופנית ובין צפיפות העצם בצוואר הירך בגברים. מנגד, בנשים תועד מתאם חיובי בין הרגלי פעילות גופנית ובין צפיפות העצם בטרוכנטר, ברכס בין הטרוכנטרים, בכלל ירך ובעמוד השדרה המותני.

 

מהממצאים עולה עוד כי בגברים זוהה קשר מובהק בין משקל הגוף ומדד מסת הגוף ובין צפיפות העצם בטרוכנטר, ברכס בין הטרוכנטרים, בכלל ירך ובעמוד שדרה מותני.

 

בנשים, משקל הגוף היה קשור ישירות לצפיפות העצם בכל אחד מהאתרים הלו, אם כי הקשר בין מדד מסת הגוף ובין צפיפות העצם תועד רק באתרי הירך.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים על חשיבות אמצעי מניעה וטיפול מונע לאוסטיאופניה ואוסטיאופורוזיס בגברים ובנשים בגיל העמידה.

 

J Am Osteopath Assoc. 2019;119:357-363

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני