חדשות

מודל חדש המשלב נתונים גנטיים ופיזיולוגיים אישיים מסייע בהתאמת טיפול באופן פרטני (Ann Fam Med)

26/06/2019

 

במאמר שפורסם במהדורת מאי/יוני של כתב העת Annals of Family Medicine מתארים הכותבים פרויקט פיילוט הבוחן מודל חדש של טיפול ראשוני המשלב נתונים אישיים אודות הפיזיולוגיה והגנטיקה לתוך הרשומה הרפואית הממוחשבת במטרה לסייע בהתאמת טיפול אישי עם מאפיינים ייחודיים של כל המטופל. 

 

פרויקט Humanwide הינו חלק מהגישה של רשת הרפואה בסטנפורד בנוגע לרפואה מדויקת (Precision Health). המודל מתמקד במניעת תחלואה ע"י זיהוי מטופלים בסיכון לממאירות ומחלות לב וכלי דם. השימוש בהתקנים נישאים מהווה מרכיב חשוב של התכנית.

 

צוות נוסף של חוקרים מסטנפורד זיהה לאחרונה 67 ממצאים בעלי חשיבות קלינית בקרב 109 משתתפים בהערכה לאורך שמונה שנים, שכללה בדיקה קלינית, נתונים רבים וקלט ממכשירים נישאים. מחקר זה סיפק הוכחה של עיקרון חשיבות מכלול הנתונים של המטופלים. המשתתפים נבחרו בשל סיכון מוגבר לסוכרת מסוג 2.

 

בדומה למחקר זה, לצורך פרויקט Humanwide נאספו אודות כל אחד מבין 50 משתתפים וכללו מידע בנוגע לגורמים המשפיעים על המצב הבריאותי, אך גם נכללו נתונים אודות ביקורים עם צוות טיפול משולב שכלל רופא, תזונאי, מומחה התנהגותי ורוקח קליני. עבודה עם צוות אימון מיומן הוביל לניסוח תכנית טיפול מפורטת ומותאמת אישית.

 

גילאי המשתתפים נעו בין 24 עד 86 שנים. למעלה ממחצית המשתתפים היו שמנים, ב-58% תועד גורם סיכון מג'ורי למחלות לב וכלי דם. שלושה חולים קיבלו טיפול לממאירות, אחד המתין להשתלת כליה, אחד השלים השתלת כליה ושלושה חולים נדרשו לניתוח מעקפים של העורקים הכליליים.

 

נתונים נאספו מהמכשירים הנישאים וממשקלים ביתיים שדיווחו ישירות לרשומה הרפואית הממוחשבת. אלו כללו נתונים ממד צעדים, מדידות לחץ דם וניטור רמות סוכר.

 

כל משתתף השלים הערכה אישית של הבריאות הסביבתית, חברתית והתנהגותית. בדיקות גנטיות זיהו אינטראקציות בין תרופות וגנים (פרמקו-גנטיות) ולמעלה מ-145 וריאנטים גנטיים שנקשרו עם ממאירויות תורשתיות, מחלות לב וכלי דם ומצבים אחרים הדורשים התייחסות.

 

הנתונים הוצגו באופן גרפי בכדי להדגים בצורה ברורה את ההתחלה או ההתקדמות של מחלה. המידע אפשר לצוות לזהות מוקדם את התסמינים ולהפחית את הסיכון לסיבוכים.

 

במשך שלוש שנים לפני שנת המחקר, החוקרים בחנו את הדינאמיקה של צוותים מטפלים, להם חלק קריטי בתכנית, אשר כונתה The Primary Care 2.0 Model. בנוסף למטפל העיקרי, הצוות כלל אחות מוסמכת, רוקח קליני, מומחה התנהגות, תזונאי, מאמן בריאות מוסמך ויועץ גנטי.  הצוות שחרר חלק גדול מעבודת הרופא ע"י שיתוף הטיפול, פיזור האחריות לחולים והקצאת עוזר רופא כמנהל הטיפול. צוותים אלו נפגשו בקביעות, עם תקשורת קבועה עם המטופלים.

 

לאחר הבדיקה, החולים השלימו אימון אישי ואימון וירטואלי עם הפניה למשאבים בקהילה.

 

המשוב הראשוני של המודל העיד על התלהבות מצד המטפלים והמטופלים. יישום התכנית אינו דורש אנשי צוות נוספים, אך חברי הצוות נדרשים להכשרה אודות השימוש במכשירים דיגיטאליים ניידים ואודות אימון בריאותי והסוגיות של בדיקות גנטיות של התכנית.

 

מרבית המטופלים לקחו חלק בפרויקט בכדי לקבל גישה לבדיקות גנטיות והמטפלים היו מאוד מעוניינים בכך גם כן. עם זאת, בדומה למחקר הגדול יותר, המשתתפים החלו להביע עניין בחלקים אחרים של ההערכה הרפואית.

 

Ann Fam Med. 2019;17:273

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<