חדשות

השפעות טיפול ב-Nilvadipine לאיזון לחץ הדם בחולים עם מחלת אלצהיימר (Hypertension)

26/06/2019

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Hypertension עולה כי טיפול ב- Nilvadipineהפחית את לחץ הדם והביא לעליה בזרימת הדם מוחית בהיפוקמפוס, בעוד שבאזורים אחרים זרימת הדם הייתה יציבה או שנרשמה עליה קטנה ולא-משמעותי בזרימת הדם המוחית.

 

שינויים צרברווסקולאריים, כולל ירידה בזרימת הדם למוח, מופיעים בשלב מוקדם בהתפתחות מחלת אלצהיימר ועשויים להאיץ את התקדמות המחלה. במחקר האקראי, מבוקר-פלסבו, כפל-סמיות, בחן את ההשפעה של שישה חודשי טיפול ב- Nilvadipineעל זרימת הדם המוחית בחולים עם מחלת אלצהיימר בדרגה קלה-עד-בינונית. זרימת הדם המוחית נמדדה באמצעות בדיקת הדמיה בתהודה מגנטית, עם התמקדות באזורים רלבנטיים בחומר האפור, כולל ההיפוקמפוס.

 

מדגם המחקר כלל 48 חולים, אשר חולקו באקראי (29 בכל קבוצה), מהם 22 בשתי הקבוצות ענו על קריטריוני ההכללה במחקר והקפידו על הטיפול לאורך שישה חודשים. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 72.8 שנים, מדד מיני-מנטל הממוצע עמד על 20.4 נקודות.

 

הטיפול ב- Nilvadipine הפחית את הלחץ הדם הסיסטולי ב-11.5 מ"מ כספית (p<0.01), בעוד שזרימת הדם לחומר האפור במוח נותרה יציבה (p=0.36). זרימת הדם להיפוקמפוס עלתה (הבדל של 24.4 מ"ל/100 גרם/דקה משמאל, p=0.02; הבדל של 20.1 מ"ל/100 גרם/דקה מימין, p=0.06). לא תועד שינוי משמעותי בזרימת הדם המוחית באזור ה-PCC (Posterior Cingulate Cortex, p=0.63) או באזורים רלבנטיים אחרים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול ב- Nilvadipine הפחית את לחץ הדם והביא לעליה בזרימת הדם מוחית בהיפוקמפוס, בעוד שבאזורים אחרים זרימת הדם הייתה יציבה או שנרשמה עליה קטנה ולא-משמעותי בזרימת הדם המוחית. ממצאים אלו אינם מעידים רק על שימור הבקרה העצמית של זרימת הדם המוחית בחולי אלצהיימר, אלא גם מרמזים להשפעות צרברווסקולאריות חיוביות של טיפול לאיזון לחץ הדם.

 

Hypertension 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני