חדשות

ההשפעה של בילוי שבועי בטבע על המצב הבריאותי (Sci Rep)

30/06/2019

 

בקרב אלו הנחשפים לטבע בהיקף של לפחות שעתיים בשבוע תועד סיכוי גבוה יותר לדווח על בריאות גופנית ופסיכולוגית טובה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מבריטניה, שפורסמו בכתב העת Science Report.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 19,800 משתתפים בסקר מבריטניה בשנים 2014-2016 להערכת החשיפה לסביבה טבעית במדגם ארצי מייצג של תושבי אנגליה. המשתתפים נשאלו אודות החשיפה שלהם לטבע במהלך השבוע הקודם, כולל פארקים, אזורי טבע, חופים, חוות, גבעות ונהרות, אך לא כולל טיולי קניות או בילוי זמן בגינה שלהם. הם גם נשאלו אודות מצבם הבריאותי ואודות שביעות הרצון שלהם מחייהם הנוכחיים.

 

מהנתונים עלה כי באלו שבילו שעתיים בטבע במהלך השבוע האחרון נרשמה עליה של 23% בסיכוי לדיווח על תחושת רווחה גבוהה וסיכוי גבוה ב-59% לדווח על בריאות טובה, בהשוואה לאלו שלא באו במגע עם הטבע. ההשפעה החיובית גדלה עם חשיפה רבה יותר לסביבה החיצונית, עם שיא בעקבות חשיפה של כשלוש שעות בשבוע לבריאות הכללית ושל חמש שעות בשבוע לתחושת הרווחה.

 

החוקרים השלימו תקנון לגיל, מין, בעיות רפואיות או מוגבלות, כמו גם גורמים סוציו-אקונומיים ורמות זיהום אוויר מקומי, אך ההשפעה נותרה בכל סוגי הנבדקים.

 

בקרב משתתפים בסקר שדיווחו על מצב בריאותי ותחושת רווחה טובות יותר ובילו 2-3 שעות שבועיות בטבע  תועדה שכיחות גבוהה יותר של מגורים בסמוך לשכונות עם שטחים ירוקים, ענו על ההנחיות לפעילות גופנית ועסקו במקצוע ברמה סוציו-אקונומית גבוהה יותר.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא.

 

Sci Rep 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני