חדשות

המעקב המומלץ אחר טיפול חליפי בג'ל טסטוסטרון (J Endocrinol Invest)

07/07/2019

 

טיפול חליפי בטסטוסטרון מומלץ במרבית המקרים של היפוגונאדיזם בגברים, כאשר ג'ל טסטוסטרון משמש לעיתים קרובות. במאמר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Endocrinological Investigation  כותבים מומחים כי הערכת טיפול חליפי בג'ל טסטוסטרון בנקודת הגאות והשפל של התרופה עשויה לסייע בהתאמה עדינה של הטיפול בגברים אלו.

 

מאחר ואין עדויות רבות אודות אופן המעקב אחר מינון הטיפול בג'ל טסטוסטרון וכיצד לשמור על רמות טסטוסטרון בדם בטווח הפיזיולוגי התקין, החוקרים בחנו 30 גברים עם היפוגונאדיזם אשר קיבלו טיפול בג'ל טסטוסטרון 2% במינון 40 מ"ג/יום. שבוע לאחר תחילת הטיפול, כל המשתתפים השלימו ארבע מדידות להערכת רמות טסטוסטרון כולל בדם, רמות טסטוסטרון זמין וטסטוסטרון חופשי לאחר שעתיים (שתי דגימות, A ו-A') ולאחר 23 שעות (שתי דגימות, B ו-B').

 

החוקרים מדווחים כי לא זוהו הבדלים משמעותיים בריכוזי טסטוסטרון כולל, חופשי וזמין בין שתי הדגימות שנלקחו באותן נקודות זמן (A לעומת A' ו-B לעומת B').

 

מניתוח הנתונים עלה כי ריכוזי טסטוסטרון כולל, טסטוסטרון חופשי וטסטוסטרון זמין היו נמוכים יותר משמעותית לאחר 23 שעות, בהשוואה לריכוזים לאחר שעתיים, ללא שונות מובהקת סטטיסטית בין הדגימות. ריכוז טסטוסטרון בדם של מעל 3.5 ננוגרם/מ"ל לאחר שעתיים הושג ב-21 מבין 30 מטופלים (70%), אך רק ב-11 מטופלים (36.7%) רמות טסטוסטרון בדם היו מספקות לאחר 23 שעות.

 

המומחים מסכמים וכותבים כי הערכת טיפול חליפי בטסטוסטרון באמצעות ג'ל טסטוסטרון בנקודת השיא והשפל עשוי לסייע בהתאמת הטיפול בגברים עם היפוגונאדיזם, הן למניעת רמות סופרה-פיזיולוגיות והן לשמירה על ריכוזים מספקים של ההורמון לאורך היום.

 

J Endocrinol Invest 2019

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני