חדשות

האם סטטינים עלולים להכפיל את הסיכון לפתח סוכרת מסוג 2 ? (מתוך Diabetes Metabolism Research & Reviews )

08/07/2019

מאת מערכת אי-מד

 

מחקר חדש שפורסם בכתב העת המדעי Diabetes Metabolism Research & Reviews  מצא קשר בין נטילת סטטינים לבין גידול בסיכון לפתח סוכרת מסוג 2.

 

במחקר עוקבה רטרוספקטיבי זה החוקרים מארה"ב ניתחו נתונים של 7064  גברים ונשים שלא היו חולים בסוכרת והיו עם אינדיקציה לטיפול בסטטינים. יעדי המחקר היו הופעת סוכרת חדשה ורמות HBA1C מעל 6%.

נעשה שימוש ברגרסיה לוגיסטית הסתברותית כדי לבחון הקשר בין נטילת סטטינים לעלייה ברמות HBA1C והתפתחות סוכרת חדשה.

במהלך המחקר, 755 אנשים טופלו בסטטינים ונמצא כי אלה הדגימו גידול בסיכון שלהם לחלות בסוכרת ולהגיע לרמות HbA1c   מוגברות.  נמצאה כאמור שכיחות גבוהה יותר של רמות HbA1c גבוהות (PD = 0.065, 95% CI: 0.002, 0.129, P = 0.045) אשר התרחשה בקרב לא סוכרתיים שהשתמשו בסטטינים.

בנוסף, משתמשי הסטטינים היו בסיכון גבוה יותר של פי 2.2 לפתח סוכרת חדשה (NOD)

  NOD (AHR = 2.20, 95% CI: 1.35, 3.58, P = 0.002). ) .

אלו שקיבלו סטטינים במשך שנתיים או יותר (AHR = 3.33; 95% CI: 1.84, 6.01, P < 0.001) היו בסיכון הגבוה ביותר לפתח NOD; לא נצפו הבדלים לפי סוג הסטטינים או עוצמת המינון.

 

החוקרים מסכמים כי הממצאים מחזקים את חשיבות יישום תכניות למניעת סוכרת באמצעות אורח חיים בריא בקרב מטופלים שלהם התוויה לסטטינים.

 

First published: 24 May 2019  Diabetes Metabolism Research & Reviews,  

 

באדיבות גיתם הועברו אלינו התייחסותם של ד"ר זיגמונד ופרופ' ווינשטיין לממצאים:

לדברי ד"ר ויקטוריה זיגמונד: "העובדה שהתארכות משך הטיפול בסטטיננים הייתה קשורה בגידול בסיכון לפתח סוכרת – היא מה שאנו מכנים 'קשר התלוי במשך הטיפול'. על אף האמור, עדיין סטטינים יעילים מאד במניעת התקפי לב ושבץ ולכן, לא אמליץ למטופלים להפסיק את הטיפול בסטטינים בהתבסס על תוצאות מחקר זה אך, כן להיות מודעים לסיכון שבנטילתם ומניעת סוכרת".

לדברי פרופ' חוליו ויינשטיין (בתמונה), מנהל יחידת הסוכרת בבית החולים וולפסון ורופא בכיר במרכז DMC לטיפול בסוכרת: "חוקרים שמנהלים מחקרים על אוכלוסייה גדולה ולמשך זמן ארוך צריכים להתחשב בהשפעה של סטטינים על הבריאות הכללית של האוכלוסייה ולקחת בחשבון הן את התועלות והן את הנזקים האפשריים, ולא להתייחס לתרופה זו כאל תרופה ספציפית שמטפלת בבעיה ספציפית."

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<