חדשות

מומחים קוראים למקד מאמצים במניעת שימוש בטבק בקרב צעירים (מתוך ה-USPSTF)

11/07/2019

 

אחד מכל 13 מתבגרים עד גיל 17 כיום צפויים למות מוקדם משנית לתחלואה על-רקע עישון, כך עולה מהערכות עדכניות מטעם ה-CDC. כ-90% מהמעשנים מנסים לראשונה עישון לפני גיל 18 שנים. לאור זאת, מומחים החליטו להתמקד במניעת עישון בקרב צעירים ובמסמך חדש מטעם ה-USPSTF (US Preventive Services Task Force) מפורטות המלצות בנושא זה.

 

מומחי ה-USPSTF בחנו את הנתונים מ-27 מחקרים במטרה לקבוע אם התערבויות ברמת הרופא המטפל הראשוני עשויות להשפיע על השימוש במוצרי טבק, לשפר את התוצאות הרפואיות, או להביא צעירים להפסיק או לא להתחיל כלל להשתמש במוצרים אלו. בסיס העדויות כלל מחקרים מבוקרים להערכת הפסקת עישון בילדים ומתבגרים עד גיל 18 שנים ומחקרים להערכת מניעת התחלת עישון בקרב צעירים עד גיל 25 שנים.

 

התוצאים העיקריים היו שיעורי הימנעות ממוצרי טבק לאחר שבעה ימים, לאחר 30 ימים, או שיעורי הימנעות ממושכת משימוש בטבק.

 

כאשר המחקרים היו מוגבלים למעשנים, חברי צוות המשימה מצאו כי התערבויות התנהגותיות לא השפיעו על הימצאות עישון. עם זאת, התערבויות התנהגותיות לוו בסיכוי מופחת להתחלת עישון, בהשוואה להתערבויות ביקורת (7.4% לעומת 9.2%, סיכון יחסי של 0.82, רווח בר-סמך 95% של 0.73-0.92).

 

ממצאים ממחקרים ששילבו מעשנים ולא-מעשנים מצאו כי להתערבויות התנהגותיות הייתה השפעה משמעותית על הפחתת הימצאות עישון (16.8% לעומת 20.1%, סיכון יחסי של 0.91, רווח בר-סמך 95% של 0.83-0.995).

 

לא תועדה תועלת משמעותית לטיפול תרופתי בכל הנוגע לסיכוי להפסקת עישון (שני מחקרים להערכת Bupropion ומחקר אחד להערכת טיפול חליפי בניקוטין). צוות המומחים מציין כי כל המחקרים להערכת טיפול תרופתי לא היו מאוד גדולים (עד 312 משתתפים) וכי לא פורסמו מחקרים אודות Varenicline.

 

המומחים מציעים כי מחקרים בעתיד יבחנו את התוצאות הרפואיות, כולל מחלות בדרכי הנשימה ומחלות לב וכלי דם, עם מעקב אחר המתבגרים לתוך הבגרות, במטרה לקבוע את ההשפעות של ההתערבויות על התוצאות ארוכות הטווח.

 

מתוך ה-USPSTF

 

לידיעה ב-MedPage

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני