חדשות

בדיקות מהירות עשויות לסייע בצמצום היקף הטיפול האנטיביוטי להתלקחות מחלת ריאות חסימתית כרונית (N Engl J Med)

12/07/2019

בדיקות מהירות ל-CRP (C-Reactive Protein) במרפאות ראשוניות עשויות להפחית שימוש מיותר בתכשירים אנטיביוטיים בחולים עם התלקחות מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease, או COPD), כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine.

 

בדיקות מהירות לרמות CRP (C-Reactive Protein) עשויות לסייע בהפחתת שימוש מיותר בתכשירים אנטיביוטיים, ללא גרימת נזק למטופלים עם התלקחות חדה של COPD. כעת השלימו החוקרים מחקר רב-מרכזי, בתווית-פתוחה, אקראי ומבוקר, שכלל חולים עם אבחנה של COPD וטופלו ב-86 מרפאות באנגליה וויילס בשל התלקחות חדה של COPD.

 

המשתתפים חולקו לקבוצת טיפול סטנדרטי בהנחיית CRP (קבוצת התערבות) או לקבלת טיפול סטנדרטי (קבוצת ביקורת). התוצאים העיקריים כללו דיווחי-מטופלים אודות שימוש בתכשירים אנטיביוטיים להתלקחות חדה של COPD בתוך 4 שבועות מההקצאה האקראית (להדגמת עדיפות) והערכת המצב הבריאותי על-רקע COPD שבועיים לאחר ההקצאה האקראית, כפי שנקבע לפי שאלון Clinical COPD Questionnaire (להדגמת העדר-נחיתות).

 

מדגם המחקר כלל 653 חולים.

 

מהנתונים עלה כי שיעור נמוך יותר של חולים בקבוצת ההתערבות דיווחו על שימוש בתכשירים אנטיביוטיים, בהשוואה לקבוצת הביקורת (57% לעומת 77.4%; יחס סיכויים מתוקן של 0.31). ההבדל הממוצע המתוקן במדד הכולל של Clinical COPD Questionnaire לאחר שבועיים עמד על 0.19- נקודות לטובת טיפול בהנחיית CRP.

 

שיעור נמוך יותר של חולים בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת, קיבלו מרשם לטיפול אנטיביוטי בייעוץ הראשוני (47.7% לעומת 69.7%; יחס סיכויים מתוקן של 0.31) ובמהלך ארבעת השבועות הראשונים למעקב (59.1% לעומת 79.7%; יחס סיכויים מתוקן של 0.30).

 

החוקרים מציינים כי שני חולים בקבוצת הטיפול הסטנדרטי הלכו לעולמם בתוך ארבעה שבועות מההקצאה האקראית מסיבות שלא היו קשורות להשתתפות במחקר.

 

לסיכום, מתן טיפול אנטיביוטי בהנחיית CRP לחולים עם התלקחות COPD עשויה להפחית את שיעור החולים המדווחים על שימוש בתכשירים אנטיביוטיים, ללא עדות לסיכון מוגבר.

 

N Engl J Med. Published online July 10, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<