חדשות

ההשפעה של תפקוד המשפחה על הסיכוי לאיזון אסתמה בילדים (Pediatrics)

18/07/2019

 

כאוס במשפחה הינו מסלול מרכזי הקושר בין דיכאון של ההורים ובין איזון אסתמה בילדים, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Pediatrics.

 

החוקרים בחנו את הנתונים ממחקר Asthma Action at Erie Trial, מחקר להערכת התערבויות מבוססות-קהילה לטיפול באסתמה. הם התמקדו ב-223 משתתפים בגילאי 5-16 שנים עם אסתמה לא-מאוזנת. מבין ההורים, 14.8% סבלו מתסמיני דיכאון בדרגה בינונית-עד-חמורה, 19.3% ענו על הקריטריונים לתסמונת דחק בתר-חבלתית וב-46.6% היה תיעוד של אירוע טראומטי.

 

מבין הילדים, ב-18% תועדו רמות מוגברות או מוגברות מאוד של דיכאון וב-51.3% זוהו תסמיני תסמונת דחק בתר-חבלתית בעלי חשיבת קלינית.

 

כאוס משפחתי נקבע לפי מדד CHAOS (Confusion, Hubbub, and Order Scale), המבוסס על 15 מרכיבים ומספק מדד שנע בין 0-13 נקודות.

 

החוקרים מדווחים כי תסמיני דיכאון ותמיכה רגשית ברמת ההורים, אך לא תסמונת דחק בתר-חבלתית, נקשרו עם מדדי ACT (Asthma Control Test). מניתוח רב-משתני עלה כי כאוס משפחתי היה הגורם היחיד שנקשר באופן בלתי-תלוי עם מדד ACT.

 

בקרב ילדים בחמישון העליון של כאוס משפחתי תועד מדד ACT ממוצע של 15.58 נקודות, בהשוואה ל-18.94 נקודות באלו במשפחות עם מדד הכאוס הנמוך ביותר.

 

החוקרים קוראים להתערבויות התנהגותיות המכוונות להפחתת כאוס משפחתי דרך פיתוח שגרות משפחתיות, בפרט בכל הנוגע לטיפול תרופתי, אשר עשויות לסייע בשיפור הטיפול באסתמה.

 

Pediatrics 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<