חדשות

ההשפעה של שימוש בקנאביס על הזיכרון ותפקוד קוגניטיבי (J Psychiatry Neurosci)

22/07/2019

 

בנבדקים שדיווחו על שימוש לאחרונה בקנאביס תתכן שכיחות מוגברת של הפרעות זיכרון או קשיים בתפקוד קוגניטיבי, בהשוואה לאלו שלא השתמשו בסם, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Journal of Psychiatry and Neuroscience.

 

החוקרים ראיינו 1,121 מבוגרים בגילאי 22-36 שנים ושאלו אותם אודות היסטוריה של שימוש בקנאביס וכן השלימו בדיקת שתן לזיהוי עדות לקנאביס וסמים אחרים. לאחר מכן, המשתתפים השלימו הערכה נוירו-פסיכולוגית, אשר כללו בדיקה של תחומים דוגמת זיכרון, קשב, מהירות עיבוד, תפקוד ניהולי וכישורים מוטוריים.

 

הממצאים העידו כי ב-135 נבדקים (12%) בדיקות השתן היו חיוביות ל-THC (Tetrahydrocannabinol), הכימיקאל הקשור עם ההשפעות הפסיכואקטיביות של מריחואנה, רמז לכך שהשתמשו בקנאביס במהלך השבוע האחרון. באלו שנמצאו חיוביים לנוכחות THC תועדו מדדים גבוהים יותר במבחנים להערכת זיכרון אפיזודי ומהירות עיבוד מנטאלי. לא תועדו הבדלים בתפקודי המוחיים האחרים.

 

מהממצאים עלה עוד כי בקרב אלו שעסקו במקצועות בסיכון-גבוה, שדרשו קבלת החלטות במהירות (דוגמת שוטרים ובקרי אוויר) עשויים לסבול מליקויים בעבודה, גם כאשר הגבילו את השימוש בקנאביס מעבר לשעות העבודה.

 

החוקרים מדווחים כי 482 משתתפים במחקר (43%) מעולם לא השתמשו בקנאביס. בנוסף, 317 משתתפים נוספים (28%) ניסו קנאביס עד 10 פעמים, כאשר 139 משתתפים (12%) השתמשו בקנאביס בין 11-100 פעמים.

 

סך כולל של 109 משתתפים (9.7%) סבלו מהפרעת שימוש בקנאביס בהווה או בעבר, אשר כללה שימוש כרוני בסם. מצב זה לווה בתפקוד קוגניטיבי ואינטליגנציה נוזלית נמוכים יותר. 

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי שימוש לאחרונה בקנאביס מלווה בירידה בתפקוד הזיכרון ותפקוד פסיכו מוטורי, כאשר הפרעת שימוש בקנאביס לוותה בתפקוד קוגניטיבי כולל נמוך יותר.

 

J Psychiatry Neurosci 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<