חדשות

חולים הסובלים מהידרדניטיס סופורטיבה עשויים להיות בסיכון מוגבר למחלת מעי דלקתית (JAMA Dermatol)

23/07/2019

 

חוקרים מטייוואן מדווחים במאמר שפורסם במהלך חודש יולי בכתב העת JAMA Dermatology על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים הסובלים מהידרדניטיס סופורטיבה (Hidradenitis Suppurativa) קיים סיכון גבוה יחסית למחלת מעי דלקתית.

 

החוקרים כותבים כי בחולים עם הידרדניטיס סופורטיבה המתייצגים עם אבצסים סטרילים או צלקות באזור הפרינאום והמפשעה, על רופאי עור לשאול אודות תסמינים במערכת העיכול. במידה והחולים סובלים מהישנות כאבי בטן, שלשול כרוני, דם בצואה וירידה במשקל, אזי יש להפנות את החולים לגסטרואנטרולוגים להמשך הערכה, דוגמת השלמת קולונוסקופיה.

 

לצורך הסקירה הנוכחית השלימו החוקרים חיפוש במאגרי Medline, Cochrane Central Register of Controlled Trials ו-Embase לזיהוי מאמרים שפורסמו עד שנת 2018 וזיהו חמישה מחקרי מקרה-ביקורת, שני מחקרי חתך ומחקר עוקבה אחד, אשר כללו בסך הכול 93,601 משתתפים.

 

מטה האנליזה של מחקרי מקרה-ביקורת ומחקרי חתך הדגימה קשר מובהק בין הידרדניטיס סופורטיבה ובין מחלת קרוהן (יחס סיכויים של 2.12) וקוליטיס כיבית (יחס סיכויים של 1.51). שניים מבין מחקרי מקרה-ביוקרת הדגימו קשר מובהק בין הידרדניטיס סופורטיבה ובין מחלת מעי דלקתית (יחס סיכויים של 2.16 ו-10.0, בהתאמה).  מחקר עוקבה אחד דיווח על סיכון מוגבר למחלת מעי דלקתית בחולים עם הידרדניטיס סופורטיבה (יחס סיכון של 5.6).

 

החוקרים כותבים כי העדויות בספרות הרפואית מצביעות על קשר בין הידרדניטיס סופורטיבה ובין מחלת מעי דלקתית. לאור ממצאים אלו, הם ממליצים על הפניית חולים עם הידרדניטיס סופורטיבה ותלונות אופייניות למחלת מעי דלקתית להערכה על-ידי גסטרואנטרולוגים.

 

JAMA Dermatol. Published online July 10, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני