חדשות

הסיכון למחלות לב וכלי דם עולה בהעדר כיסוי ביטוחי של טיפול במעכבי PCSK9 (מתוך Circ Cardiovasc Qual Outcomes)

28/07/2019

 

מנתוני עולם-אמיתי עולה כי כאשר חולים מקבלים מרשם לטיפול במעכבי PCSK9 ואינם יכולים לקבל את התרופה, תופעה נפוצה מאחר ולעיתים קרובות הגופים המבטחים לא מכסים את עלות הטיפול, הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים גבוה יותר, בהשוואה לחולים שניפקו וקיבלו את הטיפול התרופתי, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון את ההשערה לפיה הסיכון לתסמונת כלילית חדה, התערבויות כליליות, אירועים מוחיים ודום לב גבוה יותר בחולים שקיבלו מרשם לטיפול במעכבי PCSK9 אך לא נטלו את הטיפול, בהשוואה לחולים בהם עלות הטיפול כוסתה על-ידי חברת הביטוח.

 

החוקרים זיהו 139,036 חולים בגילאי 18 שנים ומעלה, אשר קיבלו מרשם לטיפול במעכבי PCSK9 בין אוגוסט 2015 ועד דצמבר 2017. הם ערכו השוואה בין חולים בהם עלות הטיפול כוסתה ע"י חברת הביטוח (כיסוי של לפחות 168 ימי טיפול במהלך תקופה של 12 חודשים) אל מול חולים בהם נדחתה התביעה לתשלום עבור התרופה ואלו בהם הטיפול נדחה ובסופו של דבר נזנח.

 

מהנתונים עולה כי בהשוואה לחולים בהם עלות הטיפול כוסתה ע"י חברת הביטוח הסיכון לתוצא משולב של אירועים קרדיווסקולאריים היה גבוה ב-10% (יחס סיכון מתוקן של 1.10, p=0.02), בחולים בהם הבקשה לכיסוי עלות הטיפול נדחתה וגבוה ב-12% (יחס סיכון מתוקן של 1.12, p=0.03) בחולים בהם הטיפול נזנח בסופו של דבר.

 

מניתוח הנתונים קפדני יותר, בו כיסוי עלות הטיפול הוגדר במידה וחברת הביטוח שילמה עבור לפחות 338 ימי טיפול בתקופה של 12 חודשים, הסיכון למשלב אירועים קרדיווסקולאריים היה גבוה ב-16% בקרב אלו שבקשתם לכיסוי עלות הטיפול נדחתה (יחס סיכון של 1.16, p=0.04) וב-21% באלו שהטיפול נזנח בסופו של דבר (יחס סיכון של 1.21, p=0.03).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בקרב חולים בהם חברות הביטוח דוחות את אישור כיסוי עלות הטיפול במעכבי PCSK9 ובאלו בהם הטיפול נזנח קיים סיכון מוגבר משמעותית לאירועים קרדיווסקולאריים, בהשוואה לאלו בהם עלות הטיפול כוסתה ע"י חברת הביטוח.

 

Circ Cardiovasc Qual Outcomes. Published July 23, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני