חדשות

עליה בהיקף השימוש בטיפול למניעת הדבקה ב-HIV בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים בארצות הברית (MMWR)

04/08/2019

 

נתונים חדשים מעידים על עליה בהיקף השימוש בטיפול למניעת הדבקה בנגיף HIV בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים בארצות הברית.

 

טיפול PrEP (Pre-Exposure Prophylaxis) כנגד הדבקה ב-HIV מספק הגנה רחבה כנגד הנגיף, אך רבים ברחבי העולם אינם נוטלים את הטיפול בשל חוסר מודעות, חוסר זמינות, עלות גבוהה או סברה כי אינם זקוקים לו. מאמצים להגברת המודעות בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים היו מאתגרים.

 

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את הנתונים מסקר בריאות ארצי להערכת שינויים במודעות ובשימוש ב-PrEP בין 2014-2017 ב-20 ערים בארצות הברית.

 

מהנתונים עלה כי חלה עליה בשיעור הגברים ההומוסקסואליים וביסקסואליים בסיכון גבוה ל-HIV שהשתמשו ב-PrEP. עד שנת 2017, שיעור הגברים בסיכון שהיו מודעים לטיפול זה עלה מ-60% ל-90% והיקף השימוש בטיפול עלה מ-6% בשנת 2014 ל-35% מהגברים הללו בשנת 2017.

 

למרות שהשימוש ב-PrEP עלה, עדיין מדובר בשיעורים נמוכים, בפרט בקרב גברים הומוסקסואליים וביסקסואליים ממוצא אפריקאי-אמריקאי ובקרב גברים לטינים. בקרב גברים ממוצא אפריקאי-אמריקאי נרשמה עליה במודעות לטיפול מ-47% ל-86% ועליה בהיקף השימוש מ-4% ל-26%. בגברים היספאנים או לטיניים המודעות עלתה מ-49% ל-87% והשימוש בתרופה עלה מ-4% ל-30%. בגברים לבנים התוצאות היו טובות יותר, עם עליה במודעות מ-72% ל-95% ועליה בשימוש מ-8% ל-42%.

 

גברים שזיהו עצמם כהטרוסקסואלים היו פחות מודעים ל-PrEP, עם סיכוי נמוך יותר לנטילת הטיפול עד תום המחקר, בהשוואה לגברים שזיהו עצמם כהומוסקסואליים או ביסקסואליים.

 

ממצאי המחקר הנוכחי מעידים כי עדיין קיימת שכיחות גבוהה של טעות בהבנה, כאשר אנשים רבים העשויים להידרש לטיפול המונע סבורים בשוגג כי אינם זקוקים לכך.

 

 

MMWR 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני