חדשות

מה בין בריאות הלב וכלי הדם בגיל 50 והסיכון לדמנציה בגיל מבוגר? (BMJ)

19/08/2019

 

הקפדה על ההמלצות לשינוי אורחות החיים בגיל העמידה, במטרה לשמור על בריאות הלב וכלי דם, מלווה בסיכון מופחת להתפתחות דמנציה בגיל מבוגר יותר, כך עולה מנתונים חדשים, אשר פורסמו בכתב העת BMJ.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את הקשר בין מדד בריאות לב וכלי דם לפי Life Simple 7 בגיל 50 שנים ובין היארעות דמנציה. הם השלימו מחקר עוקבה פרוספקטיבי, אשר כלל 7,899 משתתפים עם נתונים אודות בריאות הלב וכלי דם בגיל 50 שנים.

 

מדד בריאות הלב וכלי הדם כלל ארבעה מדדים התנהגותיים (עישון, דיאטה, פעילות גופנית, מדד מסת גוף) ושלושה מדדים ביולוגיים (סוכר בצום, פרופיל שומנים בדם, לחץ דם). מדד הבריאות הקרדיווסקולארית היווה את הסיכום של שבעה מדדים (טווח 0-14 נקודות) וסווג לבריאות ירודה (מדדים של 0-6 נקודות), בינונית (7-11 נקודות), או אופטימאלית (12-14 נקודות). התוצא העיקרי היה היארעות דמנציה.

 

במהלך חציון מעקב של 24.7 שנים תועדו 347 מקרים חדשים של דמנציה. בהשוואה לשיעורי היארעות של דמנציה של 3.2 מקרים ל-1,000 שנות-אדם בקרב אלו עם בריאות קרדיווסקולארית ירודה, ההבדל בשיעור האבסולוטי ל-1,000 שנות-אדם עמד על 1.5- בקבוצת המשתתפים עם בריאות קרדיווסקולארית בינונית ו-1.9- בקבוצת המשתתפים עם בריאות קרדיווסקולארית אופטימאלית.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר בין מדד בריאות קרדיווסקולארית גבוה יותר ובין סיכון מופחת לדמנציה (יחס סיכון של 0.89) לכל עליה של נקודה אחת במדד הבריאות הקרדיווסקולארית. קשרים דומים עם דמנציה זוהו עם תתי-מדדים התנהגותיים וביולוגיים (יחסי סיכון לכל עליה של נקודה אחת במדדים אלו של 0.87 ו-0.91,  בהתאמה).

 

הקשר בין הבריאות הקרדיווסקולארית בגיל 50 שנים ובין דמנציה זוהה גם באלו ללא מחלה קרדיווסקולארית לאורך המעקב (יחס סיכון של 0.89) לכל עליה של נקודה אחת במדד בריאות לב וכלי דם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי היענות לאורח חיים בריא בגיל העמידה מלווה בסיכון מופחת לדמנציה בגיל מבוגר יותר.

 

BMJ 2019

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<