חדשות

מטה אנליזה: תוספי מגנזיום עשויים להפחית סיכון לאשפוזים בנשים בהיריון ולהפחית עצימות/תדירות מיגרנות (Eur J Nutr)

02/09/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Nutrition מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בספרות הרפואית יש עדויות רבות לפיהן תוספי מגנזיום עשוי להפחית את הסיכון לאשפוזים בנשים הרות וכן להפחית את עצימות/תדירות אירועי מיגרנה. צריכה שלמגנזיום במינון גבוה מלווה בסיכון מופחת לסוכרת מסוג 2 ואירועים מוחיים.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את כל היתרונות הרפואיים של צריכת מגנזיום על-בסיס סקירה של הספרות הרפואית. הם כללו סקירות שיטתיות עם מטה-אנליזות של מחקרים תצפיתיים ומחקרים אקראיים ומבוקרים אשר בחנו את התוצאות אל מול טיפול-דמה/ללא-התערבות כקבוצת ביקורת.

 

הסקירה כללה 2,048 תקצירים, 16 מטה-אנליזות ו-55 תוצאים בלתי-תלויים שנכללו בסקירה (36 במחקרים אקראיים ומבוקרים ו-19 במחקרים תצפיתיים).

 

החוקרים מדווחים כי במחקרים אקראיים ומבוקרים להערכת מגנזיום לעומת טיפול-דמה/ללא-טיפול, 12 מבין 36 תוצאים שנבחנו הדגימו מובהקות סטטיסטית (p<0.05).

עוד זוהו עדויות משמעותיות לפיהן צריכת מגנזיום לוותה בסיכון מופחת לאשפוז בהיריון והפחתת עצימות ותדירות הישנויות מיגרנה בחולים עם מיגרנה.

 

במחקרים תצפיתיים, 9 מבין 19 תוצאים שנבחנו היו מובהקים סטטיסטית (p<0.05). עם זאת, רק תוצא אחד הדגים עדויות מרמזות מאוד לפיהן צריכה של מגנזיום במינון גבוה לוותה בהיארעות נמוכה יותר של סוכרת מסוג 2 ועדויות מרמזות לפיהן צריכת מגנזיום רבה יותר לוותה בהיארעות מופחתת של אירועים מוחיים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי תוספי מגנזיום עשויים להפחית את הסיכון לאשפוזים בנשים הרות ולהפחית את עצימות/תדירות אירועי מיגרנה. עוד זוהו עדויות מרמזות מאוד לפיהן צריכה רבה יותר של מגנזיום עשויה להיות מלווה בסיכון מופחת לסוכרת מסוג 2 ועדויות מרמזות לפיהן צריכה זו לוותה בהיארעות נמוכה יותר של אירועים מוחיים.

 

Eur J Nutr. 2019 Jan 25

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<