חדשות

הערכת המיקרוביום עשויה לסייע בזיהוי סוגים חדשים של יתר לחץ דם (מתוך כנס Hypertension)

10/09/2019

 

יתר לחץ דם בליווי דיכאון עשוי להיות מסווג כהפרעה שונה לחלוטין מיתר לחץ דם המתפתח בחולה שאינו סובל מדיכאון, כך עולה מניתוח נתונים המבוססים על המיקרוביום של מערכת העיכול. חוקרים מאוניברסיטת פלורידה זיהו הבדלים במיקרוביום של מערכת העיכול המבחינים בין ארבע קבוצות מטופלים: אלו עם יתר לחץ דם ודיכאון, אלו עם יתר לחץ דם ללא דיכאון, אלו עם דיכאון ללא יתר לחץ דם ונבדקים בריאים ללא יתר לחץ דם או דיכאון.

 

החוקרים אספו דגימות צואה מ-95 מתנדבים שאובחנו עם יתר לחץ דם ו/או הפרעת דיכאון, כמו גם ממתנדבים בריאים ללא אחת המחלות. להערכת המיקרוביום של הצואה, הם אספו נתונים מניתוח רצף 16S rRNA Gene Amplicon ולאחר מכן השלימו ריצוף של כל הגנום.

 

מבין למעלה מ-3,000 גנים, החוקרים זיהו 86 וריאנטי ASV (Amplicon Sequence Variant) שהיו רלבנטיים בהבחנה בין ארבעת הדפוסים הקליניים. בדרגת בטחון של 95%, הם הצליחו לזהות, על-בסיס דגימות צואה, לאיזו מבין ארבע הקבוצות שייך המטופל.

 

ניתוח הנתונים הדגים ארבעה דפוסים שונים של משפחות וגני חיידקים המקודדים למסלולים למולקולות הקשורות עם דלף מחסום מעי, דלקת של מרכזי מוח לבקרת לחץ דם ומצב רוח, מטבוליזם ומערכת קרדיווסקולארית/כלייתית.

 

ללא תלות באופן ניתוח הנתונים, הם מצאו הבדלים בין הקבוצות השונות. ניתן לזהות קבוצות שונות לחלוטין עם פנוטיפים קליניים שונים לפי הרכב המיקרוביום והמסלולים המטבוליים.

 

במדגם החולים עם יתר לחץ דם ודיכאון זוהה הרכב מיקרוביום שכלל חיידקים שבעבר נקשרו עם דיכאון או יתר לחץ דם. מנגד, ההרכב באלו עם יתר לחץ דם וללא דיכאון הרכב החיידקים היה שונה. בשני המקרים זוהו הבדלים בהרכב החיידקים בהשוואה לביקורות בריאות.

 

מתוך כנס Hypertension

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<