חדשות

שינה על הגב אינה מעלה את הסיכון לסיבוכים בהיריון (Obstet Gynecology)

13/09/2019

 

למרות שלעיתים קרובות רופאים ממליצים לנשים הרות לשכב על צד שמאל, מנתונים חדשים עולה כי שינה בתנוחות אחרות אינה מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Obstetric & Gynecology.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 8,709 נשים הרות, אשר השלימו לפחות שאלון שינה אחת לפני 30 שבועות היריון. מהנתונים עלה כי 1,903 נשים (22%) חוו סיבוכים חמורים, דוגמת לחץ דם גבוה באופן מסוכן, לידת מת או לידת תינוק קטן לגיל ההיריון.

 

בקרב נשים שישנו על צד ימין או על הגב לא תועד סיכוי גבוה יותר לסיבוכים חמורים, בהשוואה לנשים שישנו על צד שמאל.  החוקרים כותבים כי התנוחות בהן הנשים היו כאשר הלכו לישון או בהן היו כאשר התעוררו השפיעו על הסיכון לסיבוכים.

 

החוקרים גם בחנו את תנוחות השינה באופן אובייקטיבי בתת-קבוצה של נשים אשר השלימו בדיקת שינה בבית להערכת בעיות נשימה בשינה. בנשים אלו לא תועד הבדל משמעותי בסיכון לסיבוכי הריון, בין אם ישנו על הגב לאורך למעלה ממחצית מהזמן, או פחות מכך.

 

המחקר לא נועד להוכיח אם או כיצד תנוחת השינה עשויה להשפיע ישירות על תוצאות ההיריון. המחקר גם לא נועד לבחון את הקשר בין תנוחת שינה ובין סיבוכים בשבועות האחרונים של ההיריון.

 

המומחים מאמינים כי ממצאי המחקר מספקים מקור להרגעה לנשים וכי הן יכולות לשכב בצורה שהכי נוחה להן, ללא חשש כי תנוחת השינה תשפיע על הסיכון לסיבוכי הריון.

 

Obstet Gynecology 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<