חדשות

מיתוסים נפוצים אודות מחלת עין יבשה (מתוך אתר מדסקייפ)

21/09/2019

 

במאמר שפורסם באתר מדסקייפ טוענים מומחים כי אין להתייחס לעיניים יבשות כאל אי-נוחות מינורית, הניתנת לטיפול בקלות באמצעות טיפות עיניים ללא-מרשם רופא. מחלת עין יבשה הינה למעשה מצב מורכב, העשוי להשפיע משמעותית על איכות החיים של החולים. למעשה, מחקר אחד מצא כי ההשפעה של מחלת עין יבשה חמורה הייתה דומה לזו של דיאליזה. ניתן לשפר את הטיפול בחולים עם מחלה זו ע"י התייחסות לחמישה מיתוסים נפוצים.

 

א.     מיתוס 1: מחלת עין יבשה נוגעת רק ליובש: במציאות, מחלת עין יבשה הינה מצב מולטי-פקטוריאלי הנובע ממעגל כשפים בו להיפר-אוסמולריות תפקיד מרכזי. ההשפעה של מחלת עין יבשה אינה מוגבלת רק לתסמיני החולים, ייתכנו השלכות עיניות גם כן, כאשר שינויים בראיה המשתפרת בעקבות מצמוץ מהווים את המאפיין המרכזי של המחלה.

ב.     מיתוס 2: תחושת יובש נדרשת לאבחנה: מדובר בטעות נפוצה, שכן למרות שיובש הינו תלונה נפוצה בחולים אלו, חלק מהחולים מדווחים על תחושת גוף זר, לרוב בשתי העיניים. לעיתים ייתכנו גרד עיני או דמעת.

ג.      מיתוס 3: האבחנה של עין יבשה היא ברורה: האבחנה הקלינית של מחלת עין יבשה רחוקה מלהיות פשוטה. אין בדיקה אבחנתית אחת המובילה לאבחנה וקשה לפתח בדיקות אובייקטיביות.

ד.     מיתוס 4: מחלת עין יבשה קיימת רק בקשישים: שיעורי הימצאות מחלת עין יבשה עולים עם הגיל בכ-8-10% בכל עשור, אך מחלת עין יבשה אינה נדירה בחולים צעירים יותר. הסיכון למחלות סיסטמיות הקשורות עם מחלת עין יבשה (סוכרת, מחלת מפרקים) עולה גם כן עם הגיל, אך חלק מהגורמים המעלים את הסיכון לעין יבשה (ניתוח תיקון ראיה, הרכבת עדשות מגע ושימוש במכשירים דיגיטאליים) – נפוצים יותר בצעירים.

ה.     מיתוס 5: הטיפול בעין יבשה דומה בכל החולים: אין טיפול אחד המתאים לכלל החולים עם מחלת עין יבשה. פרט לסיכוך, ישנן מספר אפשרויות אחרות להקלה על תסמיני עין יבשה, אך אין אפשרות אחת שנמצאה יעילה בכלל החולים.

 

הכרת המורכבות של מחלת עין יבשה ומודעות להתפתחות אפשרויות הטיפול במצבים אלו צפויים לסייע לרופאים להתמודד טוב יותר עם התסמינים והחששות של החולים.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<