חדשות

מים רגילים עדיפים על חומרי חיטוי לידיים במניעת זיהום בשפעת (mSphere)

25/09/2019

 

רחצת ידיים פשוטה, אפילו ללא סבון, יעילה יותר מחלק גדול מחומרי החיטוי להרג נגיפי Influenza A Virus (IAV), כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת mSphere.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את התכונות הפיזיקאליות של ריר ומצאו כי אתנול עובר לאט יותר דרך חומר עבה ודביק, בהשוואה למעבר דרך מי-מלח, להן תכונות דומות למים פשוטים.

 

לאחר מכן, החוקרים ניסו לדמות תרחישים קליניים בהם אנשי מקצוע רפואי עשויים להעביר את הנגיף: הם אספו דגימות כיח מחולים שנדבקו ב-IAV וחשפו אותן לאצבעות בני אדם. לאחר חשיפה לחומרי חיטוי מבוססי-אתנול למשך שתי דקות, הנגיף עדיין היה פעיל בקצות האצבעות של המטופלים. לאחר ארבע דקות הנגיף לא היה פעיל עוד.

 

עם זאת, במידה והחוקרים אפשרו לריר להתייבש לחלוטין על ידיי המשתתפים לפני השימוש בחומרי החיטוי המבוססים על אתנול, אלו הובילו לאינאקטיבציה מהירה של הנגיף.

 

ההמלצה של ה-CDC ושל ה-WHO היא להשתמש בחומרי חיטוי, דוגמת חומרי חיטוי המבוססים על אתנול, למשך 15-30 שניות. עם זאת, מהתוצאות עולה כי מרווח זמן זה אינו מספק בכדי לפעול באופן דיו כנגד נגיף וכי משטרי בקרת ומניעת זיהומים המבוססים על אתנול אינם מספקים בכדי למנוע התפרצויות IAV.

 

ממצאים המחקר קוראים תיגר על מחקרים קודמים, אשר רובם בחנו חומרי חיטוי מבוססי-אתנול על ריר יבש. לאור הממצאים, החוקרים ממליצים על רחצת ידיים ולא רק שפשוף הידיים עם חומרי חיטוי לידיים.

 

mSphere. Published online September 18, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני