חדשות

כדורי שינה עשויים להפחית את הסיכון למחשבות אובדניות בחולים הסובלים מדיכאון (Am J Psychiatry)

05/10/2019

 

מתן מרשם לטיפול בכדורי שינה בשילוב עם טיפול בנוגדי-דיכאון עשוי לשפר את איכות השינה ולהפחית את הסיכון להתפתחות מחשבות אובדניות בחולים עם אינסומניה ודיכאון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש ספטמבר בכתב העת American Journal of Psychiatry.

 

מטרת המחקר הייתה לקבוע אם טיפול ייעודי לאינסומניה עם Zolpidem בשחרור-מבוקר במבוגרים אובדניים עם אינסומניה יסייע בהפחתת מחשבות אובדניות. המחקר כלל טיפול בן שמונה שבועות, כאשר המשתתפים חולקו באקראי לטיפול היפנוטי עם Zolpidem בשחרור-מבוקר, בהשוואה לפלסבו, בשילוב עם טיפול בתווית-פתוחה ב-SSRI (Selective Serotonin Reuptake Inhibitor).

 

מדגם המחקר כלל משתתפים בגילאי 18-65 שנים עם הפרעת דיכאון מג'ורי, אינסומניה ומחשבות אובדניות. התוצא העיקרי היה מחשבות אובדניות, כפי שנקבע לפי מדד C-SSRS (Columbia-Suicide Severity Rating Scale).

 

מבין 103 חולים (גיל ממוצע של 40.5 שנים) שחולקו באקראי במסגרת המחקר, 51 טופלו ב-Zolpidem ו-52 טופלו בפלסבו. לטיפול ב-Zolpidem בשחרור-מבוקר הייתה השפעה בולטת להקלה על אינסומניה, בפרט בחולים עם תסמיני אינסומניה בדרגה החמורה ביותר. לא תועדה השפעה לטיפול על מדד Scale for Suicide Ideation, אך הירידה במדדים נקשרה באופן מובהק עם שיפור באינסומניה לאחר תקנון להשפעה של תסמיני דיכאון אחרים.

 

מדד C-SSRS העיד כי לטיפול ב-Zolpidem בשחרור-מבוקר השפעה משמעותית (ממוצע ריבועים פחותים של 0.26-; רווח בר-סמך 95% של 0.50- עד 0.02-). היתרון של Zolpidem בשחרור-מבוקר בהפחתת מחשבות אובדניות לפי סולם C-SSRS היה גדול יותר בחולים עם אינסומניה בדרגה חמורה יותר.

 

לא תועדו מקרי תמותה משנית למעשים אובדניים במהלך תקופת המחקר.

 

החוקרים כותבים כי למרות שממצאי המחקר אינם תומכים במתן שגרתי של תרופה היפנוטית להקלה על מחשבות אובדניות בכלל החולים הסובלים מדיכאון ואינסומניה, הם מציעים כי הטיפול המשולב עשוי לסייע בחולים עם מחשבות אובדניות, בפרט בנוכחות אינסומניה חמורה.

 

Am J Psychiatry. Published online September 20, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<