חדשות

טיפול חדש להפרעת אכילה בולמוסית עשוי להוביל לירידה במשקל במבוגרים הסובלים מהשמנה (מתוך כנס Psych Congress)

08/10/2019

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך כנס ה-Psych Congress עולה כי Dasotraline, טיפול חדש להפרעת אכילה בולמוסית, סייע בהפחתת משקל הגוף.

 

מדגם המחקר כלל 155 משתתפים, אשר חולקו באקראי לטיפול פעם ביום ב- Dasotraline אשר ניתן במינון של 4, 6 או 8 מ"ג. החוקרים בחנו את התוצאות בקרב מטופלים אלו אל מול 160 משתתפים שטופלו בפלסבו. המינון היומי הממוצע של Dasotraline עמד על 5.5 מ"ג.

 

המשתתפים במחקר היו כולם בגילאי 18-55 שנים ואובחנו עם הפרעת אכילה בולמוסית בדרגה מתונה לפחות (לפחות יומיים בשבוע של אכילה בולמוסית, לאורך לפחות שישה חודשים, או שלושה ימים לפחות של אכילה בולמוסית בשבוע במהלך השבועיים האחרונים).

 

למעלה מ-75% מהמשתתפים סבלו מהשמנה בתחילת המחקר, כולל השמנה בדרגה I (24.9%), בדרגה II (29.3%) ובדרגה III (21.8%). כ-18% מהמשתתפים במדגם הוגדרו כבעלי עודף-משקל, ומדד מסת הגוף היה קטן מ-25 בפחות מ-6% מהמשתתפים.

 

מניתוח משני של הנתונים עלה כי Dasotraline הפחית משמעותית את המחשבות הכפייתיות אודות אכילה בולמוסית ואת ההתנהגות הטורדנית. בקרב מטופלים ב- Dasotraline תועד שינוי משמעותי במדד YBOCS-BE (Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale Modified for Binge Eating), בתתי-מדדים להערכת מחשבות טורדניות ומחשבות כפייתיות, בהשוואה לפלסבו. ההשפעות הללו תועדו לאחר שבועיים בלבד של טיפול.

 

החוקרים מסבירים כי לאחר 12 שבועות, הטיפול התרופתי לווה בירידה משמעותית של 5.7 קילוגרמים במשקל הגוף, בהשוואה לעליה של 0.4 קילוגרמים בקבוצת הפלסבו. בקרב המטופלים ב- Dasotraline נרשמה גם ירידה של 2 נקודות במדד מסת הגוף, בהשוואה לעליה של 0.2 נקודות בקבוצת הפלסבו.

 

שיעור הרבה יותר גבוה של מטופלים ב- Dasotraline השיגו ירידה בעלת חשיבות קלינית במשקל הגוף (לפחות 5%), בהשוואה למטופלים בפלסבו (45.3% לעומת 4.1%). קרוב ל-14% מהמטופלים ב- Dasotraline הצליחו גם לאבד לפחות 10% ממשקל גופם, כאשר בקבוצת הפלסבו לא תועדו מקרים דומים.

 

החוקרים מדווחים כי בקרב אלו עם השמנה נרשמה ירידה ממוצעת של 6.2 ק"ג, באלו שסבלו מעודף משקל נרשמה ירידה ממוצעת של 5.8 ק"ג ובמטופלים ב- Dasotraline בעלי משקל גוף תקין בתחילת המחקר נרשמה ירידה של 4.6 ק"ג.

 

בהשוואה לפלסבו, הטיפול ב- Dasotraline לווה בשיפור משמעותי במחשבות כפייתיות והתנהגות טורדנית במדדים שונים של השאלונים הייעודיים.

 

בחודש יולי השנה הודיע מנהל המזון והתרופות האמריקאי על קבלת הבקשה החדשה לאישור Dasotraline להתוויה של הפרעת אכילה בדרגה מתונה-עד-חמורה.

 

מתוך כנס Psych Congress

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<