חדשות

פרכוסי חום בילדים מלווים בסיכון מוגבר לאפילפסיה והפרעות פסיכיאטריות (JAMA Pediatr)

10/10/2019

 

פרכוסי חום חוזרים בילדים מלווים בסיכון מוגבר לאפילפסיה והפרעות פסיכיאטריות, עם סיכון מוגבר לתמותה באלו המפתחים אפילפסיה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA Pediatrics.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין פרכוסי חום חוזרים ובין אפילפסיה והפרעות פסיכיאטריות, דוגמת סכיזופרניה, הפרעות מצב רוח והפרעות אישיות. הם התבססו על נתוני מחקר עוקבה מבוסס-אוכלוסיה שכלל למעלה מ-2.1 מיליון ילדים שנולדו בין 1977-2011 בדנמרק. הם חישבו את הסיכון להישנות פרכוסי חום ובחנו את רישומי החולים במטרה לקבוע אם אלו נקשרו עם התפתחות אפילפסיה, הפרעות פסיכיאטריות ותמותה בטווח הארוך.

 

מבין הילדים, 75,595 (3.6%) אובחנו עם פרכוס חום ראשון בין 1977-2016. האירועים היו נפוצים יותר בבנים (3.9%) מבנות (3.3%), אך הסיכון להישנות פרכוסי חום, אפילפסיה, הפרעות פסיכיאטריות ותמותה היה דומה בין המינים.

 

הסיכון לאפילפסיה עלה עם עליה במספר פרכוסי חום ואשפוזים לבית חולים. שיעורי ההיארעות המצטברים לאחר 30 שנים של אפילפסיה עמדו על 2.2% בלידה, 6.4% לאחר פרכוס חום ראשון, 10.8% לאחר פרכוס חום שני ו-15.8% לאחר פרכוס חום שלישי.

 

הסיכון להפרעות פסיכיאטריות גם עלה עם הזמן ועם מספר פרכוסי חום, מ-17.2% בלידה ל-29.1% לאחר פרכוס חום שלישי.

 

התמותה עלתה בקרב ילדים עם הישנות פרכוסי חום, מ-1.1% בלידה ל-1.9% לאחר שלושה פרכוסי חום. בילדים שפיתחו מאוחר יותר אפילפסיה תועדו שיעורי התמותה הגבוהים ביותר.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין הישנות פרכוסי חום ובין סיכון מוגבר לאפילפסיה והפרעות פסיכיאטריות, כמו גם על סיכון מוגבר לתמותה בקרב ילדים שפיתחו אפילפסיה.

 

JAMA Pediatr October 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<