חדשות

תוספי ליקופן עשויים לשפר את איכות הזרע (Eur J Nutr)

22/10/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Journal of Nutrition מדווחים חוקרים כי תוספי ליקופן, מרכיב תזונתי נפוץ בעגבניות, עשויים לשפר את איכות הזרע, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי-מבוקר קטן שכלל מתנדבים בריאים.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי 60 גברים בריאים (גיל ממוצע של 23 שנים) לנטילת Lactolycopene במינון 14 מ"ג/יום (צורה של ליקופן שהיא יותר זמינה ביולוגית) או פלסבו למשך 12 שבועות. בתחילת המחקר, לא תועדו הבדלים דמוגרפיים משמעותיים בין הקבוצות, כולל שיעור המעשנים, שימוש בסמי רחוב, שימוש באלכוהול או בחירת תחתונים. יתרה מזאת, לא תועדו הבדלים ברמות ליקופן בפלזמה בין הקבוצות; עם זאת, מדד מסת הגוף הממוצע היה גבוה יותר משמעותית באלו שחולקו לקבוצת ההתערבות (25.2 לעומת 23.5).

 

ההיענות להתערבות המחקר הייתה טובה ודומה בשתי הקבוצות, עם חציון שיעורי היענות של 97.6% ו-94.3% בקבוצת הפלסבו ובקבוצת ההתערבות, בהתאמה.

 

לאחר 12 שבועות, רמות ליקופן בדם היו גבוהות יותר משמעותית בקבוצת ההתערבות. לא תועדו שינויים משמעותיים בתוצא הסיום העיקרי (ריכוז תאי זרע ניידים). עם זאת, שיעור תאי הזרע שהתקדמו במהירות ותאי הזרע בעלי מורפולוגיה תקינה השתפר משמעותית בקבוצת ההתערבות.

 

החוקרים כותבים כי תוספי Lactolycopene במינון 14 מ"ג/יום הובילו לשיפור תנועתיות והמורפולוגיה של תאי זרע בגברים צעירים ובריאים.

 

Eur J Nutr 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<