חדשות

טיפול בתכשירי LAMA בטוח לשימוש בחולי COPD ללא התלקחות לאחרונה (מתוך כנס CHEST)

24/10/2019

 

מניתוח נתוני מחקר ASCENT-COPD עולה כי השימוש ב-Aclidinium Bromide (אקלירה ג'נואייר) ממשפחת LAMA (Long-Acting Muscarinic Antagonist) לווה בסיכון מופחת להתלקחויות ופרופיל בטיחות דומה בחולים עם ובלי היסטוריה של התלקחות COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) לאחרונה.

 

מדגם המחקר כלל 3,589 חולים, אשר חולקו באקראי לטיפול ב- Aclidinium Bromideאו פלסבו למשך עד שלוש שנים, תוך מעקב אחר שיעורי התלקחות COPD במהלך השנה הראשונה של המחקר. אירועים קרדיווסקולאריים ותמותה מכל-סיבה נבחנו לאורך שלוש שנים.

 

המחקר תוכנן בתחילה לכלול רק חולים שחוו לפחות התלקחות אחת בשנה שקדמה לגיוס למחקר, אך החלטה זו שונתה בשנה השניה של המחקר, כאשר נכללו חולים ללא התלקחות לאחרונה.  בתום תקופת הגיוס, סך כולל של 2,156 חולים חוו התלקחות לאחרונה של מחלת הריאות, כאשר 1,433 חולים לא חוו התלקחות של מחלת הריאות במהלך השנה שקדמה לגיוס למחקר.

 

באופן לא מפתיע, שיעור ההתלקחויות ואחוז החולים עם סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים היו גבוהים יותר בקבוצת החולים עם התלקחות נשימתית לאחרונה. עם זאת, ירידה בשיעורי התלקחות מחלת הריאות זוהתה עם Aclidinium Bromide בהשוואה לפלסבו, ללא תלות בהיסטוריית ההתלקחויות של מחלת הריאות.

 

החוקרים מסבירים כי בעבר עלה חשש בכל הנוגע לבטיחות מרחיבי סמפונות בחולי COPD עם מחלות רקע. במחקר הנוכחי לא זוהתה עליה מובהקת סטטיסטית בסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים עם Aclidinium Bromide לעומת פלסבו והתרופה לא לוותה בעליה בסיכון לתמותה מכל-סיבה.

 

לאור זאת, החוקרים סבורים כי הממצאים מאשרים כי השימוש ב- Aclidinium Bromide ככל הנראה אינו מעלה את הסיכון לתמותה קרדיווסקולארית ואינו מציב את החולים בסיכון לסיבוכים אחרים. הנחתם היא כי הממצאים האמורים לגבי Aclidinium Bromide נכונים לכלל התרופות ממשפחת LAMA.

 

מתוך כנס CHEST

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<