חדשות

שינויים בשחלוף עצם בנשים צעירות עם סוכרת מסוג 2 שאינה מאוזנת היטב (J Clin Metab Endocrinol)

29/10/2019

 

שינויים היסטומורפומטריים של העצם מעידים על קשר בין איזון גליקמי בנשים לפני-מנופאוזה עם סוכרת מסוג 2 ובין תהליכי שחלוף עצם ועליה בסיכון לשברים בעתיד, כך מדווחים חוקרים מברזיל במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

 

החוקרים מסבירים כי אוסטיאופורוזיס זוהתה כסיבוך כרוני בחולים עם סוכרת מסוג 2, עם סיכון מוגבר לשברים. עם זאת, הם מציעים כי איכות העצם, ולא ירידה בצפיפות העצם, עשויים לעמוד בבסיס הבעיה במקרים אלו. במטרה לבחון את הנושא, הם בחנו את הנתונים אודות 26 נשים עם סוכרת מסוג 2 (גיל ממוצע של 41.6 שנים).

 

מדגם המחקר כלל 10 נשים עם איזון גליקמי טוב (ריכוז המוגלובין מסוכרר נמוך מ-7%), בעוד שב-16 נשים תועד איזון גליקמי ירוד (ריכוז המוגלובין מסוכרר של מעל 7%). תשעה חולים אובחנו עם סיבוכים כרוניים; שבעה חולים סבלו מרטינופתיה סוכרתית, שלושה אובחנו עם נוירופתיה סוכרתית וחולה אחד סבל משני הסיבוכים הללו.

 

כל המשתתפים במחקר השלימו ביופסיות של העצם. כקבוצת ביקורת להשוואת המדדים ההיסטומורפומטריים, ביופסיות עצם הושלמו גם לאחר המוות מ-15 נשים לאחר-מנופאוזה, שהיו בריאות קודם לכן.

 

בהשוואה לביקורות, נפח העצם היה גבוה משמעותית בנשים עם סוכרת, אך עובי האוסטואיד היה נמוך משמעותית. מכאן עולה שינויים במיקרו-מבנה של העצם. הממצאים תאמו לנתונים ממחקרים קודמים שהעידו כי בחולי סוכרת ערכי צפיפות עצם גבוהים, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית.

 

בהשוואת קבוצת החולים עם סיבוכים ואלו ללא סיבוכי סוכרת עלה כי עובי האוסטואיד היה מופחת באלו עם איזון ירוד, בהשוואה לנשים עם איזון גליקמי טוב, וכי נפח העצם היה דומה לזה שתועד בקבוצת הביקורת.

 

החוקרים זיהו גם קורלציה שלילית בין המוגלובין מסוכרר ובין פני שטח ועובי האוסטואיד.

 

שינויים אלו במבנה העצם עשויים לתרום לאיכות העצם הירודה ולעמוד בבסיס הסיכון המוגבר לשברים בחולים עם סוכרת מסוג 2.

 

J Clin Metab Endocrinol 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני