חדשות

ד''ר ליאון שאהאב מאונ' לונדון : ה''היסטריה'' של מחלת הריאות הקשורה לאידוי מטעה ומזיקה ועלולה להוביל לעלייה מחודשת בשיעורי העישון (regulator watch)

03/11/2019

מאת מערכת אי-מד

בראיון וידאו המוצג באתר regulator watch טוען ד"ר ליאון שאהאב, מהמכון לאפידמיולוגיה ובריאות, באוניברסיטת קולג' בלונדון, כי ההיסטריה של מחלת הריאות הקשורה לאידוי הובילה לחידוש משמעותי של המתקפות על העדויות המדעיות התומכות באידוי כחלופה פחות מזיקה מעישון.

ד"ר שאהאב מדגיש בראיון כי קיימות עדויות מוצקות לכך שאידוי כחלופה לעישון כרוך בהפחתת נזק בריאותי משמעותי , והוא מפרט:  

·         הסיכון הבריאותי באידוי נמוך ב- 95% מאשר עישון;

·         הניקוטין אינו מסרטן;

·         אידוי אינו מהווה שער כניסה לעישון בבני נוער  

שאהאב מוסיף ש"ההיסטריה" המטעה הקושרת את השימוש התקין בסיגריות אלקטרוניות למחלת הריאות הקשורה לאידוי מתעלמת לדעתו מהעובדה שלמעלה מ-40 מיליון ברחבי העולם משתמשים בסיגריות אלקטרוניות כבר למעלה מעשור ללא דיווחים קודמים על סממני התחלואה שפרצה לאחרונה, בארה"ב בלבד, ובעיקר בקרב אנשים שהשתמשו במכשירי אידוי כדי לשאוף חומרים אסורים ולא תקניים, מה שמוכיח לדעתו את שהאידוי כתחליף לעישון - בטוח.  

שאהאב סבור שאין זה הגיוני שמחלת הריאות הקשורה לאידוי לא זכתה לדיווח בעשור האחרון.

בראיון מותח שאהאב ביקורת גם על ה-CDC אשר באזהרות שפירסם בקשר למחלת הריאות התייחס לקשר לסיגריות אלקטרוניות ולא לכך שבמרבית המקרים התחלואה הייתה קשורה לאידוי חומרים אסורים או שימוש במכשירי אידוי לא חוקיים ולא תקניים. לדעתו, ההודעות הובילו להיסטריה ואף עלולות היו להוביל לכך שאנשים שהפסיקו לעשן ועברו לאייד עלולים כעת לחזור לעשן.

בראיון התייחס שאהאב למחקר שהוביל לאחרונה עבור מכון הסרטן האנגלי (1) אשר הראה כי שימוש ארוך טווח בסיגריות אלקטרוניות בלבד, או בתחליפי ניקוטין בלבד היה קשור לירידה משמעותית ברמות הקרצינוגנים והרעלנים שאליהם נחשפו המשתמשים הללו, בהשוואה למעשני סיגריות רגילות.

באשר למחקר שפורסם החודש אשר נעשה ב-40 עכברים והראה ששימוש בסיגריות אלקטרוניות מעלה הסיכון להתפתחות סרטן, הסביר שאהאב כי קיים הבדל משמעותי בין עכברים ואנשים, בעיקר כאשר רוצים לבחון השפעת התנהגות מורכבת כמו עישון או איוד, ויש כמובן גם בעיה של התאמת מינוני חשיפה בין עכברים "מאיידים" לאנשים.  לטענתו, יש עדויות חזקות מאוד לכך שניקוטין לכשעצמו אינו קשור לסיכון מוגבר לסרטן.

על הטענה של אפידמיה של איוד משיב שאהאב שהנתונים מראים שרק כ-1% מהמשתמשים בסיגריות אלקטרוניות הם כאלה שלא עישנו לפני כן. לדעתו אין לראות בהתנסויות חד פעמיות של צעירים באיוד כאפידמיה של שימוש בסיגריות אלקטרוניות. גם הטענה שעישון סיגריות אלקטרוניות מהווה "שער כניסה" של צעירים לעישון סיגריות רגילות אינה נכונה לטענת שאהאב בהתבסס על עדויות אפידמיולוגיות עדכניות. למעשה , מדגיש שאהאב, שיעורי העישון בקרב צעירים יורדים ומגיעים לרמה הנמוכה ביותר כעת בשנים האחרונות.

שאהאב סבור שיש חשיבות רבה לכך שה-CDC יאתר את הסיבות המדויקות שגרמו לתחלואת הריאות כיוון שההקשר הכללי שנעשה בין התחלואה האחרונה לאיוד "תקין" של סיגריות אלקטרוניות מטעה וגורם לנזק שעלול להחזיר אנשים רבים שהפסיקו לעשן בזכות הסיגריות האלקטרוניות חזרה לעישון.

בסוף הריאיון מתבקש שאהאב להגיב לטיעונים שנשמעו בשימוע שנערך בארה"ב בנושא האיוד לפיהן ההצהרה של רשות בריאות הציבור הבריטית לפיה השימוש בסיגריות אלקטרוניות כרוך בסיכון נמוך יותר ב-95% מעישון אינה מבוססת אלא מהווה סוג של חוות דעת של מומחים שמרביתם מקבלים מימון מחברות האיוד.. שאהאב טוען בתוקף שהצהרה זו מבוססת על מחקרים ארוכי טווח שכוללים מדידת ביומרקרים מרכזיים הקשורים לסרטן ותחלואה קרדיווסקולרית.

שאהאב מביע תקווה שהסערה האחרונה לא תוביל לירידה בשימוש בסיגריות אלקטרוניות ועלייה במקביל בשיעורי עישון ומקווה שהעדויות המדעיות הקיימות יובילו לכך שהארגונים המקצועיים הרלוונטים יובילו מדיניות שתסייע בהפחתת נזקי העישון, לא להיפך כפי שקורה כעת לדעתו כעת....

 

לצפייה בראיון המלא

 

1.       Nicotine, carcinogen and toxicant exposure in long-term e-cigarette and nicotine replacement therapy users: a cross-sectional study, Ann Intern Med. 2017 Mar 21; 166(6): 390–400

2.       Electronic-cigarette smoke induces lung adenocarcinoma and bladder urothelial hyperplasia in mice, PNAS October 22, 2019 116 (43) 21727-21731

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<