חדשות

רשימת ההמצאות הרפואיות המובילות לשנת 2020 (מתוך רשימת ה-Cleveland Clinic)

10/11/2019

 

תרופה בעלת פעילות-כפולה לטיפול באוסטיאופורוזיס, ניתוח מסתם מיטראלי זעיר-פולשני וטיפול חדש לאלרגיה לבוטנים הם בין הפיתוחים הרפואיים הצפויים להביא לשינוי משמעותי בעולם הרפואה ולשיפור הטיפול בחולים בשנה הקרובה, כך עולה מרשימת 10 ההמצאות הרפואיות המובילות מטעם ה-Cleveland Clinic.

 

להכנת הרשימה נערכו ראיונות עם קרוב ל-100 רופאים וחוקרים ב-Cleveland Clinic, שהובילה לזיהוי למעלה מ-150 פיתוחים אפשריים, אשר הוצגו, נדונו ודורגו ע"י שתי ועדות נפרדות.

 

להלן רשימת הפיתוחים הרפואיים המובילים לשנת 2020:

1)     Romosozumab = התרופה בעלת פעילות כפולה לאוסטיאופורוזיס אושרה באפריל האחרון ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי להגברת יצירת עצם והפחתת ספיגת עצם. התרופה מיועדת לנשים לאחר-מנופאוזה עם היסטוריה של שבר אוסטיאופורוטי או גורמי סיכון מרובים לשברים, או אלו שנכשלו או לא יכולות לסבול טיפול אחר לאוסטיאופורוזיס.

2)     הרחבת ניתוח זעיר-פולשני של מסתם מיטראלי = במרץ אישר מנהל המזון והתרופות האמריקאי את הרחבת האישור לטיפול זה בכדי לכלול חולים עם אי-ספיקת מסתם מיטראלי משנית וכך סיפק אפשרות טיפול חדשה וחשובה.

3)     טיפול ב-Transthyretin Amyloid Cardiomyopathy = מדובר במחלה נדירה, מתקדמת, אשר לעיתים קרובות מובילה למות החולה משנית לשקיעת עמילואיד בשריר הלב. מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר את הטיפול התרופתי הראשון אי-פעם לטיפול במבוגרים עם מחלה זו, Tafamidis Meglumine ו-Tafamidis הדגימו תוצאות מבטיחות.

4)     טיפול לאלרגיה לבוטנים = פאנל של מנהל המזון והתרופות האמריקאי המליץ על אבקת אלרגן לילדים עם אלרגיה לבוטנים. במידה והתכשיר יאושר, אזי מדובר יהיה בטיפול אימונותרפי פומי ראשון מסוגו לחולים עם אלרגיה לבוטנים. למרות שלא מדובר בריפוי, הטיפול פורץ הדרך עשוי להפחית את החשש מפני חשיפה אקראית לבוטנים.

5)     גירוי חוט שדרה בלולאה-סגורה = טיפול זה מאפשר תקשורת טובה יותר בין מערכת גירוי חוט שדרה ובין חוט השדרה. עם טכנולוגיה זו, החולים זוכים להקלה רבה יותר בכאב, שיפור בשינה ונדרשים לנטילת פחות תרופות. במידה והטיפול יאושר, הנ"ל עשוי להקל על חולים רבים הסובלים מכאב כרוני.

6)     תכשירים ביולוגיים לתיקון אורתופדי = תכשירים ביולוגיים, כולל דם, מרכיבי דם, גורמי גדילה וחומרים טבעיים אחרים, עשויים לסייע לגוף לעודד ריפוי של קרעים של הרצועה הצולבת הקדמית ולהפחית דלקת. מוצרים אלו מוצאים את דרכם יותר ויותר לטיפול האורתופדי ועשויים להביא לתוצאות טובות תוך זמן קצר יותר.

7)     מעטפה אנטיביוטית למניעת זיהומי ICD = המעטפה הנספגת קיבלה אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקאי בשנת 2013, אך מומחים המתינו בקוצר רוח לתוצאות מחקר WRAP-IT. הממצאים פורסמו בחודש מרץ האחרון והצביעו על ירידה של 40% בזיהומים מג'וריים, כך שהשתלת התקנים לבביים עשויה להיות בטוחה יותר לחולים.

8)     מתן Bempedoic Acid להפחתת רמות כולסטרול בדם בחולים שאינם סובלים טיפול בסטטינים  = בניגוד לסטטינים, תכשיר זה אינו מצטבר בשריר ולכן הסיכון לכאבי שרירים קטן יותר. במחקרים קליניים, Bempedoic Acid הפחית רמות LDL בהיקף ממוצע של 25%. במידה ויאושר ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי, אזי הטיפול עשוי לשמש כאפשרות נוספת לאיזון פרופיל השומנים בדם.

9)     מעכבי PARP כטיפול אחזקה בנשים עם סרטן שחלות = מדובר באחת ההתקדמויות החשובות האחרונות בטיפול בסרטן שחלות. תרופות אלו עשויות לשפר את ההישרדות ללא-התקדמות מחלה וכעת מאושרות כטיפול אחזקה קו-ראשון בנשים עם מחלה מתקדמת. במרץ, ניתוח נתוני מחקר NOVA חיזקו את הממצאים הקודמים לפיהם Niraparib מספק תועלת קלינית משמעותית לחולות עם סרטן שחלות חוזר, רגיש לפלטינום.

10)  תרופות לאי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור = כיום אין טיפולים תרופתיים המיועדים לטיפול באי-ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור של חדר שמאל והטיפול ניתן למצבים הנלווים ולהקלה על תסמינים. עם זאת, מעכבי SGLT2, המשמשים לטיפול בסוכרת, נבחנים כיום לטיפול במצבים אלו, לאחר שמחקרים קודמים מצאו כי התרופות מפחיתות את הסיכון לתמותה קרדיווסקולארית ואשפוז עקב אי-ספיקת לב בחולים עם סוכרת מסוג 2. התרופות הדגימו תוצאות דומות בחולים ללא-סוכרת עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל. עם ההחלטה הצפויה של מנהל המזון והתרופות האמריקאי במהלך 2020, תרופות אלו עשויות לשמש כאפשרות טיפול חדשה לאוכלוסיית חולים זו.

 

מתוך רשימת ה-Cleveland Clinic

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<