חדשות

האם יש תועלת לאומגה שלוש וויטמין D לשמירה על התפקוד הכלייתי בחולי סוכרת? (JAMA)

10/11/2019

 

לתוספי וויטמין D או חומצות שומן אומגה-שלוש אין השפעה על התפקוד הכלייתי במבוגרים עם סוכרת מסוג 2, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת JAMA והוצגו בו-זמנית בכנס השנתי מטעם ה-American Society of Nephrology.

 

מחקר VITAL-DKD כלל 1,312 מבוגרים עם סוכרת מסוג 2 מארצות הברית. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת ויטמין D3 במינון 2,000 יחידות ביום, בשילוב עם תוספי אומגה-שלוש במינון 1 גרם/יום, נטילת ויטמין D3 עם פלסבו, נטילת פלסבו עם חומצות שומן אומגה-שלוש, או נטילת שני תכשירי פלסבו. כל הטיפולים הללו ניתנו לתקופה של חמש שנים.

 

בתחילת המחקר, הגיל הממוצע של המשתתפים עמד על 67.6 שנים, חציון משך הסוכרת עמד על 6-10 שנים. מבין אלו שנכללו במחקר, 934 חולים (71%) השלימו את המחקר.

 

התוצא העיקרי, השינוי הממוצע בקצב הפינוי הגלומרולארי המשוער מתחילת המחקר עד לאחר חמש שנים, עמד על 12.3- מ"ל/דקה בקבוצת ויטמין D3, בהשוואה ל-13.1- מ"ל/דקה בקבוצת הפלסבו, ללא הבדל מובהק סטטיסטית. בדומה, עם חומצות שומן אומגה-שלוש, השינוי הממוצע בקצב הפינוי הגלומרולארי עמד על 12.2- מ"ל/דקה, בהשוואה ל-13.1- מ"ל/דקה עם פלסבו.

 

לאחר חמש שנים לא זוהו הבדלים משמעותיים בשינוי בקצב הפינוי הגלומרולארי המשוער לפי הטיפול (0.9 מ"ל/דקה עם ויטמין D ואומגה-שלוש בהשוואה לפלסבו), ולא תועדה אינטראקציה משמעותית בין קבוצת הטיפול.  בדומה, לא תועדו הבדלים משמעותיים בתוצאים אחרים לפי טיפול באחד התוספים.

 

התוצא המשולב של ירידה של לפחות 40% בקצב הפינוי הגלומרולארי המשוער, כשל כלייתי, או תמותה, תועד ב-164 משתתפים, ללא הבדלים לפי קבוצת הטיפול (יחסי סיכון של 0.92 ו-1.11 עם ויטמין D ואומגה-שלוש, בהתאמה, בהשוואה לפלסבו).

 

התוצא המשני של ירידה של לפחות 40% בקצב הפינוי הגלומרולארי המשוער ושינוי ביחס אלבומין:קריאטינין בשתן לאחר חמש שנים גם כן לא היה שונה משמעותית בין טיפול-דמה ובין טיפול באחד התוספים.

 

JAMA. Published online November 8, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<