חדשות

מחשבון מסייע בניבוי התועלת הלבבית של ניתוח בריאטרי (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Obesity Week)

11/11/2019

 

מחשבון חדש הדגים תוצאות מבטיחות בחיזוי תוצאות ניתוח בריאטרי, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-Obesity Week. מהממצאים עלה כי הכלי החדש חזה את הסיכון בתוך 10 שנים לאי-ספיקת לב, מחלה צרברווסקולארית ותמותה מכל-סיבה בחולים עם השמנה וסוכרת מסוג 2.

 

לפיתוח המחשבון החוקרים בחנו דיווחים קודמים אודות סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים ממדגם שכלל קרוב ל-290,000 חולים עם סוכרת מסוג 2 מ-Cleveland Clinic Health System בשנים 2004-2017. קרוב ל-2,300 משתתפים עם השמנה השלימו ניתוח בריאטרי במהלך תקופה זו והותאמו לביקורות בהתאם לפרמטרים קליניים.

 

החוקרים מדווחים על ירידה מצטברת של 39% בסיכון לתמותה מכל-סיבה, מחלת לב כלילית, אירועים צרברווסקולאריים, אי-ספיקת לב, נפרופתיה ופרפור פרוזדורים בתוך שמונה שנים מניתוח בריאטרי, בהשוואה לחולים שקיבלו טיפול אחר.

 

על-בסיס נתונים אלו, החוקרים חזו את הסבירות להופעת אי-ספיקת לב, אירוע מוחי, או מחלה צרברווסקולארית אחרת ותמותה מכל-סיבה על-בסיס הנתונים הפרטניים של כל מטופל.

 

ראשית, המחשבון אוסף נתונים דמוגרפיים, כולל מין, גיל, מדד מסת גוף, מוצא והרגלי עישון. לאחר מכן, המשתמש מעדכן את ההיסטוריה הרפואית האישית וכן מספק נתונים מעבדתיים כולל המוגלובין מסוכרר, לחץ דם, קריאטינין וטריגליצרידים. לבסוף, יש להזין את הטיפולים התרופתיים של החולה, כולל אינסולין, תרופות אחרות לסוכרת, תרופות לאיזון פרופיל השומנים, מעכבי ACE או ARB, תרופות אחרות לטיפול ביתר לחץ דם, אספירין וקומדין.

 

הייחודיות של המחשבון החדש נובעת מכך שמשווה את הסיכון הנוכחי של המטופל לסיבוכים אלו של השמנה אל מול הסיכון הצפוי לאחר ניתוח מטבולי או בריאטרי. הן המטפלים והן המטופלים יכולים להיעזר במחשבון, אשר יכול לספק מידע חשוב עבור החולים ובני משפחותיהם וכן לצוות המטפל.

 

בשלב הבא נדרש מחקר אקראי במטרה לקבוע כיצד מחשבונים אלו יכולים לשנות את ההחלטות הטיפוליות והבחירה בניתוח בריאטרי.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-Obesity Week

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<