חדשות

תוצאות מוצלחות להשתלת פין ושק אשכים (New Engl J Med)

13/11/2019

 

במכתב שפורסם בכתב העת New England Journal of Medicine תיארו חוקרים מצוות ההשתלה של בית החולים ג'ון הופקינס בארצות הברית כי שנה וחצי לאחר ניתוח השתלת פין ושק אשכים, חולה זכה לתפקוד כמעט מלא של מערכת המין והשתן.

 

המטופל הוא איש צבא לשעבר, אשר נפצע בשל מטען חבלה במזרח התיכון. תחילה הוא הופנה לבית החולים בכדי לדון על שחזור קונבנציונאלי, אשר כלל מתלה מחלק אחר של הגוף ויצירה של מבנה דמוי פין.

 

הצוות בבית החולים ביצע שחזור פין מורכב בחיילים פצועים ובילדים עם מומים מולדים במשך שנים רבות, אך שחזור קונבנציונאלי לרוב אינו משיב תפקוד מלא. החולה לא היה מועמד מתאים לשחזור בשל פציעות גפיים, אשר לא הותירו כמות רקמה מספקת למתלה. שתי הרגליים נקטעו מעל הברך, עם אובדן רקמה משמעותי של דופן הבטן התחתונה.

 

לכן, הצוות החליט להכניס את המטופל לרשימת השתלת איברים, במטרה לזהות תורם אפשרי והחיפוש ארך כ-15 חודשים. בינתיים, הצוות התאמן על גופות ולמדו בדיוק כמה רקמה נדרשת להשתלה מוצלחת, אך עדיין נותרו שאלות כיצד לספק זרימת דם הולמת.

 

משפחת התורם, שבנה היה חולה סופני תחת אמצעים מלאכותיים, התירה לצוות להזריק סמנים ולהעריך את זרימת הדם בזמן אמת לפני ההשתלה. הם הצליחו לעשות זאת בגופה, אך עדיין היה מדובר בצעד גדול לביצוע במטופל חי. לאחר הזרקת חומר הצבע והדמיה, עם הדגמה של כל השתל, הצוות הבין כי ניתן להשלים את ההשתלה בהצלחה.

 

הפרוצדורה ארכה 14 שעות, כאשר חמש שעות נדרשו להשגת השתל. חלק גדול משאר הזמן הושקע בחיבור כלי דם קטנים ועצבים וחיבור השופכה.

 

לאחר הניתוח, מתן דיכוי חיסוני הולם הוא חיוני וצוות הרופאים פיתח פרוטוקול עירוי מח עצם חדש שניתן שבועיים לאחר ההשתלה. למעשה, הם נטלו מח עצם מהתורם, עיבדו אותו והעבירו זאת לנתרם. הטיפול שניתן לחולה כלל Alemtuzumab עם טיפול אינדוקציה בגלוקוקורטיקואידים, לאחר מכן עירוי מח עצם וטיפול אחזקה ב-Tacrolimus.

 

כעת, כ-18 חודשים לאחר ההשתלה, החולה הדגים תפקוד כמעט תקין לחלוטין. הוא לא יוכל להביא ילדים לעולם, מאחר ולא הושתלו אשכים. עם זאת, הוא שב ללימודים מלאים, תפקוד עצמאי עם רגליים תותבות ומדווח על דימוי עצמי ושביעות רצון גבוהים מההשתלה.

 

תוצאות אלו מהוות שיפור בהשוואה לשני מקרי השתלת פין קודמים. הראשון היה בסין בשנת 2006 והשני בוצע בדרום אפריקה, עם התפתחות זיהום וצורך בהסרה חלקית של הרקמה.  השתלה שלישית בוצעה בבית החולים Massachusetts General Hospital בחולה מבוגר עם תוצאות תת-אופטימאליות, כאשר החולה מצליח לתת שתן היטב אך סובל ממגבלות בכל הנוגע להשגת ושמירת זקפה.

 

New Engl J Med

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<