מאמרי מערכת

קווי הטיפול החדשים לחולי הסוכרת – שמירה על הלב/ מאמר אורח מאת דר' יבגני מושקוביץ, מומחה לאנדוקרינולוגיה ולרפואה פנימית, מנהל מרפאת סוכרת מחוזית, מחוז דן פ''ת, שירותי בריאות כללית

13/11/2019

אם עד כה ההוראה המקובלת לטיפול במחלת הסוכרת הייתה בטיפול במטפורמין כקו ראשון, כעת, משהתפרסמו מחקרים שהראו ירידה בתמותה לאחר טיפול בתרופות שמונעות את התמותה הלבבית ואת הסיבוכים, קווי הטיפול החדשים מציעים התחלה ישירה בתרופות אלו. קווי טיפול אלו מהווים צעד נוסף קדימה בהפחתת תמותה לבבית ובמניעת סיבוכים בקרב חולי סוכרת מסוג 2
בשנים האחרונות תחום הטיפול במחלת הסוכרת מסוג 2 הולך ומתפתח במהירות, ועל המדפים הופיעו סוגים שונים של תרופות חדשניות. הטיפול בסוכרת מבוסס בעיקר על קווים מנחים של האיגודים השונים כמו האמריקאי, האירופאי וכן הקווים המנחים הישראליים. קווים מנחים אלו מתבססים על מחקרים שמתבצעים כל העת בתחום הסוכרת, קווים אלו מסייעים לרופאי המשפחה לבחור נכון את הטיפול המתאים לכל אחד.
לאחרונה התפרסמו קווי הטיפול החדשים למחלת הסוכרת של איגוד הקרדיולוגים האירופאי והאיגוד האירופאי לחקר הסוכרת, כשעיקר הדברים הוא בשבירת הכללים שהיו נהוגים במשך שנים רבות. כלומר היעדים שאנו מבקשים להשיג בטיפול בסוכרת השתנו ונוספו יעדים חדשים.
עד כה היה נהוג להתמקד באיזון רמות הסוכר בדם בלבד, שהרי כידוע אצל חולי סוכרת הפרשת אינסולין נמוכה מדי מהלבלב מונעת מהסוכר להיכנס לתוך השריר ולנצל אותו כאנרגיה ורמות הסוכר בדם נותרות גבוהות. אך בשנים האחרונות הולכת ומתברר הקשר שבין מחלת הסוכרת לתמותה מסיבוכים קרדיו-וסקולריים, כשלמעשה רוב חולי הסוכרת בסופו של דבר מתים ממחלות שקשורות בסיבוכים לבבים ובמחלות הקשורות בכלי הדם שמזינים את הלב והמוח. וכך היעד הטיפולי הולך ומשתנה והמטרה היא למנוע את הסיבוכים הקרדיו-וסקולריים כדי למנוע תמותה מסוכרת ובסופו של דבר להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות החיים.
ההשפעה שיכולה להיות לקווי ההנחיה החדשים מכרעת שכן מדובר במחלה שידועה כבר כמגפיה עולמית, לא רק מסביב לעולם אלא גם בישראל עם 550 אלף חולים, כעשרה אחוזים מהאוכלוסייה הכללית בין הגילאים 20 עד 79, ומגמה זו נמצאת כל העת בעלייה. אומדן הפדרציה הבין-לאומית מעריך כי ב-2017 היו כ-425 מיליון חולים בעולם, בעיקר חולים בסוכרת מסוג 2. הסיבה לכך נעוצה כמובן בגורמי הסיכון שבהם המרכיב הגנטי החזק ואורח החיים המודרני שמתאפיין במיעוט פעילות גופנית, השמנת יתר, עישון וכיוצא בזה. עיקר החולים במחלת הסוכרת מסוג 2 הם מבוגרים, שכן עם הגיל תפוקת האינסולין יורדת, הפעילות היום-יומית הולכת ומצטמצמת וכך גם קיימת נטייה לעודף משקל ולהשמנת יתר, כל אלו מובילים לכך שכל אדם שלישי מעל גיל 65 סובל מסוכרת, גברים ונשים כאחד. החולים במחלת הסוכרת נמצאים בסיכון גבוה להתפתחות של סיבוכים שונים כמו מחלות לחץ דם, רמה גבוהה של כולסטרול בדם והפרע בשומני הדם שבסופו של דבר גורמים לפגיעה באזורי הלב, הרגליים, העיניים והכליות. הפגיעות האלו לא מופיעות מיד אלא הן תוצאה של תהליך ארוך שנים.
סוכרת היא מחלה כרונית, ולכן איזון רמות הסוכר אך גם כאמור מניעת הסיבוכים הקרדיו-וסקולריים חשובים כבר מרגע אבחון המחלה. הגישה הטיפולית בשנים האחרונות השתנתה, לא עוד טיפול במחלה עצמה אלא טיפול במטופל לפי הצורך האישי שלו. חשוב להישמע להמלצות הרפואיות ולשמור על מקב רפואי תקין, כך אפשר יהיה לאבחן את המחלה בשלבים מוקדמים ולטפל בה במלוא העוצמה.

הערת מערכת : אחד הכלים שעשויים לסייע לרופאים לבחור בטיפולים על בסיס ההנחיות החדשות הוא האלגוריתם הממוחשב שלנו , ה-DDS-MED שמאפשר הזנת הפרמטרים הספציפיים של המטופל האינדיבידואלי וקבלת המלצת הטיפול ע״פ ההנחיות העדכניות. לאפליקציה לחצו כאן בבקשה

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<