חדשות

שימוש במריחואנה מלווה בסיכון מוגבר לאירועים מוחיים והפרעות קצב לב בצעירים (מתוך כנס ה-AHA)

14/11/2019

 

משני מחקרים חדשים שהוצגו במהלך כנס מטעם ה-American Heart Association עולה כי שימוש במריחואנה מלווה בסיכון מוגבר לאירועים מוחיים ואשפוזים בשל הפרעות קצב לב בצעירים.

 

במחקר הראשון בחנו החוקרים את הסיכון לאירוע מוחי בקרב מבוגרים צעירים שדיווחו על שימוש לאחרונה במריחואנה. לצורך כך, הם בחנו את הנתונים אודות 43,860 מבוגרים צעירים (גילאי 18-44 שנים) ממערכת Behavioral Risk Factor Surveillance System. מבין השאלות הרבות שנשאלו המשתתפים, נכללה שאלה אודות שימוש במריחואנה במהלך החודש האחרון ובמידה והתשובה הייתה חיובית, שאלה נוספת נגעה לתדירות השימוש. עוד נשאלה שאלה אודות אבחנה קודמת של אירוע מוחי.

 

מהתוצאות עלה כי 13.6% מהנשאלים דיווחו על שימוש במריחואנה במהלך 30 הימים האחרונים. שכיחות סוכרת, יתר לחץ דם והיפרכולסטרולמיה הייתה נמוכה יותר בקרב משתמשים במריחואנה.

 

בהשוואה לאלו שלא השתמשו במריחואנה, בקרב אלו שדיווחו על שימוש לאחרונה במריחואנה נרשמה עליה של 82% בסיכון לאירוע מוחי, אשר עלתה עוד יותר לעליה בהיקף של 145% בסיכון עם שימוש תדיר לאחרונה (למעלה מעשרה ימים בחודש).  לאחר תקנון ליתר לחץ דם ופרופיל שומנים, הסיכוי לאירוע מוחי היה גבוה פי שלוש בקרב אלו שדיווחו על שימוש לאחרונה במריחואנה (יחס סיכויים של 3.11) וגבוה פי ארבע באלו שדיווחו על שימוש תדיר לאחרונה (יחס סיכויים של 4.10).

 

הסיכון לאירוע מוחי היה גבוה עוד יותר בקרב אלו שדיווחו על שימוש תדיר במריחואנה אשר דיווחו עוד על שימוש נלווה בסיגריות רגילות (יחס סיכויים של 3.12) או סיגריות אלקטרוניות (יחס סיכויים של 2.63). 

 

במחקר נפרד שכלל צעירים ממדגם Nationwide Inpatient Sample לשנים 2010-2014 והתמקדו בחולים שאובחנו עם הפרעת שימוש בקנאביס נרשם סיכון גבוה ב-50% לאשפוז בשל הפרעת קצב לב, בהשוואה לאלו שלא השתמשו במריחואנה.

 

למרות שלא זוהה קשר בין הפרעת שימוש בקנאביס ובין סיכוי מוגבר לאשפוז עקב הפרעת קצב לב בכלל האוכלוסייה, החוקרים זיהו סיכון מוגבר להפרעת קצב לב בצעירים, כאשר יחס הסיכויים עמד על 1.28 באלו בגילאי 15-24 שנים ו-1.52 באלו בגילאי 25-34 שנים.

 

ממצאי המחקר הצביעו על קשר בין הפרעת שימוש בקנאביס ובין עליה של 47-52% בסיכוי לאשפוז עקב הפרעת קצב לב בצעירים, ולכן על רופאים להכיר את הסכנות של שימוש בקנאביס.

 

מתוך כנס ה-AHA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<