חדשות

סוכרת מלווה בסיכון מוגבר לשברים סמויים בעמוד השדרה (Diabetes Care)

19/11/2019

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2 קיים סיכון מגובר להתפתחות שברי חוליות, אשר לעיתים מופיעים ללא תסמינים גלויים, אך מלווים בסיכון מוגבר לשברים נוספים, כך עולה מתוצאות סקירה חדשה, שפורסמו בכתב העת Diabetes Care.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ידוע היטב כי סוכרת מסוג 2 מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכים שונים, כולל התקף לב ואירועים מוחיים, נזק עצבי, כשל כלייתי, הפרעות ראיה ומוות מוקדם. בחולי סוכרת קיים גם סיכון מוגבר לשברים של הירך ואתרים אחרים.

 

המחקר הנוכחי כלל נתונים מ-15 מחקרים קודמים עם סך כולל של 852,702 גברים ונשים. מהנתונים עלה כי בחולים עם סוכרת מסוג 2 תועד סיכון גבוה ב-35% לשברי חוליות, בהשוואה לאלו ללא סוכרת.

 

בקרב חולים עם סוכרת ושברי חוליות תועד סיכוי גבוה כפליים לשברים באתרים אחרים בגוף, בהשוואה לאלו ללא סוכרת. בחולים עם סוכרת ללא עדות לשברי חוליות עדיין תועדה עליה של 94% בסיכון לשברים, בהשוואה לאלו ללא סוכרת. בחולים עם שברי חוליות ללא אבחנה של סוכרת נרשמה עליה של 73% בסיכון לשברים נוספים.

 

בנוכחות היסטוריה של סוכרת וגם שברי חוליות נרשם סיכון גבוה פי 2.4 לשברים נוספים, בהשוואה לחולים ללא סוכרת וללא היסטוריה של שברי חוליות.

 

בחולים עם סוכרת ושברי חוליות נרשם גם סיכון מוגבר לתמותה מוקדמת, בהשוואה לאוכלוסיות אחרות, כאשר הסיכון הגדול ביותר תועד בחולים שמנים, בפרט גברים עם השמנת-יתר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי שברי חוליות עשויים להעיד על סיכון מוגבר לתמותה בקרב חולים עם סוכרת מסוג 2.

 

Diabetes Care

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<