חדשות

מחקר חדש קובע כי טיפול בסטטינים אינו מעלה את הסיכון להידרדרות קוגניטיבית (J Am Coll Cardiol)

20/11/2019

 

טיפול בסטטינים אינו מלווה בהידרדרות גדולה יותר בתפקוד הקוגניטיבי או ביכולת הזיכרון לאורך שש שנים בקשישים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מאוסטרליה, שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין טיפול בסטטינים ובין שינויים בזיכרון ובתפקוד קוגניטיבי גלובאלי בקשישים, לאורך שש שנים,וכן להעריך את נפח המוח לאורך שנתיים.

 

המחקר הפרוספקטיבי-תצפיתי כלל קשישים מהקהילה, בגילאי 70-90 שנים שלקחו חלק במחקר Memory and Ageing Study (1,037 משתתפים). התוצאים שנבחנו כללו את הזיכרון ואת התפקוד הקוגניטיבי הגלובאלי (על-בסיס בדיקות נוירו-פסיכולוגיות כל שנתיים), כמו גם נפח המוח כולו, נפח היפוקמפוס ונפח פארא-ההיפוקמפוס (על-בסיס בדיקת MRI).

 

לאורך שש שנים לא זיהו החוקרים הבדלים בקצב ההידרדרות בתפקוד הזיכרון ובתפקוד הקוגניטיבי הגלובאלי בין מטופלים בסטטינים ואלו שלא נטלו את הטיפול התרופתי. התחלת טיפול בסטטינים במהלך תקופת המעקב נקשרה עם האטת קצב ההידרדרות בתפקוד הזיכרון.

 

מניתוח נוסף של הנתונים עלה קשר בין טיפול בסטטינים ובין הידרדרות איטית יותר במבחני זיכרון ספציפיים במשתתפים עם מחלת לב ונשאי Apolipoprotein Eε4. החוקרים לא זיהו הבדלים בשינויים בנפח המוח בין מטופלים בסטטינים ואלו שלא נטלו מעולם סטטינים.

 

בקשישים מאוסטרליה לא זוהה קשר בין טיפול בסטטינים ובין הידרדרות גדולה יותר בתפקוד קוגניטיבי או זיכרון לאורך שש שנים. ממצאים אלו מהווים מקור להרגעה עבור חולים הנוטלים טיפול בסטטינים וחוששים מפני השפעה שלילית על הזיכרון.

 

J Am Coll Cardiol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<